Komunikat z Obchodów Święta Ludowego Gminy Puck w Leśniewie – 2015

Dnia 24 maja 2015 roku od godz.15,00 na placu amfiteatralnym przy remizie OSP w Leśniewie odbyły się doroczne Obchody Święta Ludowego Gminy Puck.

Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck, gospodarzami: Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich, Szkoła Podstawowa i Ochotnicza Straż Pożarna w Leśniewie.

Wśród gości był m.in. Tadeusz Puszkarczuk (Wójt Gminy Puck), Jerzy Tkaczyk – Z-ca Wójta Gminy Puck, Anna Pomieczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy Puck oraz radni, sołtysi Gminy Puck, pracownicy i działacze kultury, przedstawiciele organizacji społecznych z terenu gminy.

Uczestników Święta Ludowego powitał: Jan Dettlaff (dyrektor OKSiT w Gminie Puck). Otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Puck T. Puszkarczuk.

Całościowo imprezę prowadził Brunon Ceszke – Gł. Instruktor ds. Kultury w OKSiT w Gminie Puck.

Przy wyjątkowo pięknej pogodzie publiczność miała okazję obejrzeć i wysłuchać koncertów czołowych zespołów muzycznych, solistów wokalnych gminy Puck i nie tylko…

Zgodnie z tradycją, impreza rozpoczęła się od wciągnięcia wieńca zielonego na maszt. Przy dźwiękach hymnu kaszubskiego, aktu dokonali: Wójt Gminy, sołtys Leśniewa Marcin Nikrant oraz miejscowy radny gminny Adrian Jaśkiewicz.

W programie artystycznym wystąpiły dzieci z Leśniewa. M.in. laureaci gminnego przeglądu muzyki szkolnej: zespół wokalno-taneczny, siostry Małgorzata i Agata Wikowskie oraz Szymon Lanc. Tradycyjne ludowe melodie i piosenki kaszubskie zaprezentował zespół „Bursztynki” z Mieroszyna. Atrakcją festynu był występ chóru Gospel pod dyrekcją Weroniki Korthals-Tartas. Oprawę muzyczną wraz z gawędami kaszubskimi stanowił zespół „Manijôce” z Rafałem Potrykusem na czele. Występom towarzyszyły stoiska twórców ludowych: Marii Szczygielskiej (malarki z Mrzezina), Jana Drzeżdżona (rogownika ze Starzyna) oraz Henryka Lessnau (rogownika z Chałup).

Na stoiskach handlowych można było zaopatrzyć się w swojskie wyroby jadła kaszubskiego. Nie zabrakło „kawiarenki”, dań na gorąco oraz innych smakołyków…

Zgodnie z tradycją odbył się Turniej Wsi o Puchar Święta Ludowego. W szranki rywalizacji stanęło jedenaście sołectw. Przeprowadzono pięć konkurencji.

Zwycięzcami zostali:

Kobiecy slalom z jajkiem na łyżce w chodakach: Kamila Lewicka (Domatówko)

Żonglerka piłką: Damian Kleba (Starzyno)

Wspinanie się na słup: Dawid Szmidt (Domatówko)

Rzut lotką do balonków: Emilia Zinkiel (Starzyński Dwór)

Przeciąganie liny: Domatówko

 

Klasyfikacja zespołowa:

Domatówko 51,0 pkt

Starzyński Dwór 34,0 pkt

Darzlubie 33,5 pkt

Domatowo 33,0 pkt

Mieroszyno 32,0 pkt

Łebcz 32,0 pkt

Starzyno 32,0 pkt

Leśniewo 30,5 pkt

Rekowo Górne 24,0 pkt

Żelistrzewo 24,0 pkt

Gnieżdżewo 14,0 pkt

Wszystkie uczestniczące sołectwa otrzymały „Puchary Święta Ludowego”. Natomiast startującym zawodnikom wręczono nagrody i upominki rzeczowe.

Po skończonych zmaganiach rekreacyjnych odbyła się zabawa ludowa na świeżym powietrzu.

Brunon Ceszke

Więcej zdjęć na www.24kaszuby.pl

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,6154369266315071137]

Wprowadził:

Skip to content