ŚWIĘTO LUDOWE


 Foto kliknij<<<<

Materiały Multimedialne na www.tv.polwysep.pl

 

Komunikat

z Obchodów Święta Ludowego Gminy Puck

w Leśniewie

 

Dnia 19 maja 2013 roku od godz.15,00 na placu amfiteatralnym przy remizie OSP w Leśniewie odbyły się doroczne Obchody Święta Ludowego Gminy Puck.

Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki  w Gminie Puck, gospodarzami: Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich, Szkoła Podstawowa i Ochotnicza Straż Pożarna w Leśniewie.

Uczestników Święta Ludowego powitali: Jan Dettlaff (dyrektor OKSiT w Gminie Puck) i Marcin Nikrant (Sołtys Leśniewa). Otwarcia  imprezy dokonał Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk.

Całościowo imprezę prowadził Brunon Ceszke – Gł. Instruktor ds. Kultury w OKSiT w Gminie Puck.

Przy dopisującej pogodzie publiczność miała okazję obejrzeć i wysłuchać koncertów czołowych zespołów muzycznych,  solistów wokalnych gminy Puck i nie tylko…

Impreza rozpoczęła się uroczystym wciągnięciem na maszt „zielonego wieńca”. Przy hymnie kaszubskim, aktu tego dokonali: Wójt Gminy Puck i Sołtys Leśniewa.

Oprawę muzyczną festynu stanowiły: orkiestra dęta ze Strzelna oraz  zespoły kaszubskie: „Bursztynki” z Mieroszyna i „Bliza”. Program artystyczny przedstawiły dzieci miejscowej szkoły. M.in. zaprezentowała się jedna z najlepszych wokalistek młodego pokolenia w gminie Roksana Jocz. Nie zabrakło również występu wokalnego pań miejscowego KGW: Danuty Tarnowskiej i Ewy Lademann. Występom towarzyszyły stoiska twórców ludowych: Elżbiety Mirończuk (hafciarki z Pucka), Jana Drzeżdżona (rogownika ze Starzyna), Mirosława Niemczyka (rzeźbiarza z Rzucewa) oraz Zdzisława Rekwardt (wyrobnika z bursztynu z Rzucewa).

Były też różne stoiska handlowe. Niewątpliwa atrakcja dla dzieci, to „Wesołe Miasteczko”.

Ciekawostką  festynu był pokaz „Timbersports” w wykonaniu jednego z najlepszych w kraju drwali wśród strażaków Jacka Groenwalda z Połczyna. Z jego inicjatywy odbył się konkurs cięcia drewna piłą dla publiczności. Najlepszym uczestnikiem okazał się Andrzej Szymański z Domatówka.

Zgodnie a tradycją, w ramach obchodów odbył się Turniej Wsi o Puchar Święta Ludowego. W szranki rywalizacji stanęło siedem sołectw. Przeprowadzono cztery konkurencje.

Najlepsi w konkursach:

Przeskoki przez linę kobiet

 1. Domatówko     159 pkt
 2. Połchowo          91 pkt
 3. Osłonino           80 pkt

Walka „kogutów”

 1. Jacek Groenwald     Połczyno
 2. Rafał Drzeżdżon     Gnieżdżewo
 3. Roman Szabelski    Domatówko

Wyścig „trójkami”

 1. Połchowo       4,28 sek
 2. Darzlubie       4,34 sek
 3. Gnieżdżewo    4,41 sek

Osłonino         4,41 sek

Przeciąganie liny

 1. Gnieżdżewo
 2. Domatówko
 3. Połczyno

Klasyfikacja ogólna

 1. Gnieżdżewo     21,5 pkt
 2. Połchowo         21,0 pkt
 3. Domatówko     20,0 pkt
 4. Połczyno         16,0 pkt
 5. Darzlubie        13,0 pkt
 6. Osłonino         11,5 pkt
 7. Leśniewo          9,0 pkt

Wszystkie uczestniczące sołectwa otrzymały „Puchary Święta Ludowego”. Natomiast startującym  zawodnikom wręczono upominki rzeczowe.

Zgodnie z tradycją po zakończeniu wszystkich występów i konkursów, odbyła się zabawa ludowa na świeżym powietrzu. Piękna pogoda sprawiła, że trwała ona  do późnych godzin nocnych.

Brunon Ceszke

 

ludowesw

Wprowadził:

Skip to content