[FOTO] Komunikat z VII „Dnia Ziemniaka” w Celbowo – 2014

Dnia 21 września 2014 roku (niedziela) na placu przy Wiejskim Klubie Kultury w Celbowie odbył się festyn pn. „Dzień Ziemniaka”. Organizatorami imprezy byli: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck, Koło Gospodyń Wiejskich i Wiejski Klub Kultury w Celbowie przy współpracy z Pomorsko-Mazurską Hodowlą Ziemniaka Oddział w Celbowie oraz Biuro Powiatowe Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Pucku.

Celem imprezy była integracja społeczności lokalnych wokół  tradycji świętowania płodów rolnych. W tym przypadku – ziemniaka, jako rośliny towarzyszącej nam codzienne, będącej źródłem nie tylko naszego pożywienia, ale i życia kulturowego.

Festyn cieszył dużym zainteresowaniem społeczeństwa. W spotkaniu uczestniczyły przede wszystkim przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z terenu Ziemi Puckiej. Imprezę tę zaliczono  do cyklu tematycznych spotkań kulturalno-rekreacyjnych gospodyń wiejskich. W tym roku , oprócz miejscowych gospodyń, swoje delegacje wystawiło 11 kół:

Domatowo,  Gnieżdżewo, Leśniewo, Mieroszyno, Rekowo Górne, Rzucewo, Smolno, Starzyno, Połchowo, Mrzezino i Werblinia

Wśród gości byli m.in.  Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck, ksiądz z parafii Św. Faustyny Mateusz Zawadzki, który dokonał poświęcenia płodów rolnych.

Uroczystość rozpoczęła się „paradą ziemniaczaną”, którą stanowili występujący artyści, dzieci przebrane za „kartofla”, w ciągnikach marki Dzik oraz bryczki. Na czele korowodu kroczyła orkiestra..„Kartoflewski orszak” przywitała  konferansjer imprezy Wiesława Roszman-Sellin.

Oficjalnego powitania uczestników imprezy dokonali: Anna Detlaf (przewodnicząca miejscowego KGW i radna gminy) oraz Halina Pietruszkiewicz (sołtys  i gospodarz Wiejskiego Klubu Kultury w Celbowie).

Imprezie towarzyszyła wystawa ziemniaków. Miejscowa firma hodowli ziemniaka zaprezentowała  uprawiane odmiany ziemniaka.  Prezentacji wystawy dokonał Roman Kohnke –specjalista ds. ziemniaka.

Na scenie zaprezentowali się  młodzi artyści z miejscowej Szkoły Podstawowej – zespół taneczny „Domino”.  Dużą dozę humoru wprowadziły występy kabaretu „Belok” z Gnieżdżewa. Imprezie towarzyszyły występy zespołów regionalnych „Czarne Kapelusze” z Mechowa i „Kaszubianki” z Władysławowa.

Występy artystyczne były przeplatane ciekawostkami o ziemniakach – w wykonaniu konferansjera oraz konkursami ziemniaczanymi. Panie z Kół Gospodyń wiejskich przygotowały pokaz potraw z ziemniaka. Na wyróżnienie zasłużyła potrawa ze Smolna- podsumowała kierownik BP ODR w Pucku Iwona Wielińska-Fołta. Wszystkie koła za potrawy otrzymały nagrody, które ufundował Bank Credit Agricole i Ubezpieczenia Concordia

Koła Gospodyń Wiejskich, próbowały swych sił w takich konkurencjach jak rzut ziemniakiem do celu, wykopki na czas, oraz piosenka ziemniaczana. Dla najlepszego koła we wszystkich trzech konkursach organizatorzy ufundowali puchar. W tym roku najlepsze  okazało się koło z Werblini.

Najlepsi uczestnicy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów i sołectwo Celbowo. Atrakcją imprezy (zwłaszcza dla dzieci) było… szukanie „stworka ziemniaczanego”. Szczęśliwym znalazcą okazała się pani Alicja Oksiuta ze Zdrady, która w nagrodę otrzymała 300 kg ziemniaków ufundowanych przez Pomorsko-Mazurską Hodowlę Ziemniaka Oddział w Celbowie.

Uczestnicy festynu mieli możliwość skorzystania z degustacji przygotowanych potraw przez  koła gospodyń oraz ze stoisk z potrawami z ziemniaka miejscowego KGW.

Nie obyło się m.in. bez przejażdżek na bryczce oraz  zabaw w „wesołym miasteczku”

Tradycyjnie imprezie towarzyszyły stoiska twórców ludowych. Tym razem uczestnicy festynu mieli okazję podziwiać twórczość: Marii Szczygielskiej– malarki z Mrzezina, Elżbiety Mirończuk –hafciarki z Pucka,  oraz Mirosława Niemczyka – rzeźbiarza z Rzucewa. Do późnych godzin wieczornych trwała  zabawa ludowa na świeżym powietrzu. Do tańca przygrywał zespół „Czarne Kapelusze” z Mechowa.

 Mariola Parchem OKSiT w Gminie Puck

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,6061872861766142113]

 

==============================================================

Dnia 21 września 2014r. od godz. 15.00 zapraszamy do Celbowa na „Dzień Ziemniaka”. Impreza odbędzie się na placu przy Wiejskim Klubie Kultury w Celbowie. W programie występy zespołów regionalnych: Czarne Kapelusze i Kaszubianki. Na scenie wystąpi również Kabaret Belok i dzieci z miejscowej Szkoły Podstawowej. Występom towarzyszyć będą konkursy ziemniaczane: kulinarne i sprawnościowo-rekreacyjne, pokaz potraw ziemniaczanych przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, wystawa ziemniaków i nie tylko, ziemniaczane stoiska handlowe, wesołe miasteczko i zabawa na świeżym powietrzu.

Celem imprezy jest integracja społeczności lokalnych wokół tradycji świętowania płodów rolnych. W tym przypadku – ziemniaka, jako rośliny towarzyszącej nam codziennie, będącej źródłem nie tylko naszego pożywienia, ale i życia kulturowego. Festyn odbywa się w „zagłębiu ziemniaka” gdzie funkcjonuje Oddział Pomorsko-Mazurskiej Hodowli Ziemniaka. Firma ta też jest współorganizatorem święta, wspólnie z miejscowym KGW i OKSiT w Gminie Puck. Uczestnicy festynu maj okazję zobaczyć m.in.: „paradę ziemniaczaną”, dorodne okazy ziemniaczane, wystawę ziemniaka, wystawę sprzętu do kopania ziemniaków począwszy od zwykłego haka do kombajna ziemniaczanego. Występom artystycznym towarzyszą ciekawostki o ziemniaku jak i konkursy gdzie głównym „bohaterem” jest ziemniak.

DZIEN ZIEMNIAKA.PLAKAT-1

Wprowadził:

Skip to content