Jan Drzeżdżon

Rogownik ze Starzyna.

Na Kaszubach można spotkać już niewielu, którzy zajmowaliby się przerabianiem krowich rogów na tabakiery. Jednym  z tych, którzy podtrzymują tradycję, jest Jan Drzeżdżon ze Starzyna. Jak sam podkreśla, to niełatwe rzemiosło. Bo nad surowcem trzeba naprawdę długo pracować, by powstał z niego przepiękny rożek na sproszkowany tytoń.

Jana Drzeżdżona i jego oryginalne tabakiery można spotkać na wielu festynach w powiecie puckim. To doskonała okazja, by posłuchać opowieści jednego z nielicznych rogowników o tym niezwykłym rzemiośle. Taka gawęda jest oczywiście przerywana niuchaniem tabaki.

[print_gllr id=3199]

Maria Urszula Szczygielska

Malarka z Mrzezina

Maria Urszula Szczygielska swoje dzieła tworzy  na szkle i na płótnie, zdobi jaja strusie i ostatnio modne kamienie. Często pokazuje się na festynach w gminie Puck.

Podczas imprez można nie tylko kupić namalowane przez nią obrazki, ale też zobaczyć, jak one powstają. Malarka zdradza, że wbrew wyobrażeniom, nie jest to wcale takie trudne. I zachęca do sięgnięcia po pędzel. Wśród dzieł namalowanych przez artystkę dominują okoliczne pejzaże, motywy religijne i kaszubskie.

 

TOMASZ WOŹNIAK ur. 24.09.1979r. Mieszkaniec Sławutowa. Zawód wyuczony – technik rolnik, zawód wykonywany – żołnierz zawodowy. „Rysowanie to moja wielka pasja, tworzyłem coś właściwie od zawsze próbując przelać na papier swe myśli, choć tak na poważnie zająłem się pracą z ołówkiem dopiero jesienią 2013r. Nie  mam żadnego przygotowania w tym kierunku, gdyż nie kończyłem żadnych kursów, ani szkół plastycznych. Wszystkiego co można ujrzeć na mych pracach nauczyłem się sam  próbując swych sił metodą prób i błędów. Jestem amatorem samoukiem. Rysowanie dla mnie to najlepszy środek na rozładowanie stresu, stłumienie negatywnych emocji tak często towarzyszącej w szarówce dnia codziennego. Staram się przekładać na papier to co wyda mi się godne uwagi. Tematem przewodnim większości mych prac jest ludzkie oko ,uważane za zwierciadło duszy. Staram się dokładnie oddać jego głębię. Wciąż się uczę ,rozwijam, szlifuję warsztat. Przez swą twórczość chciałbym pokazać ludziom, że nie należy się niczego w życiu bać. Każdy talent i pasję powinno się pielęgnować. Chciałbym, aby moje prace, które dotychczas leżały w teczce i to co udało mi się dotychczas osiągnąć stały się dla innych motorem napędowym do działania. Głęboki pokłon składam tym, których twórczość była ,jest i będzie dla mnie inspiracją”.

tel. 607-355-901

www.facebook.com/ArThomDraw

zajęcia są prowadzone w WKK Sławutowie bliszych informacji udziela pracownik klubu , kontakt z klubem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biuro OKSiT

W dniu 31 maja będzie nieczynne

Grota Mechowska

w dniu 30 maja
czynna od godziny 13.00

Stanica Wodna w Swarzewie

w dniach 30 maja- 2 czerwca
zaprasza do korzystania ze sprzętu wodnego codziennie w godzinach 10.00- 18.00

Park Kulturowy
Osada Łowców Fok w Rzucewie

w dniach 30 maja - 2 czerwca
zaprasza codziennie w godzinach 9.00-17.00
Ostatnich zwiedzających zapraszamy do godz.16.30

Skip to content