[VIDEO] Komunikat z festynu folklorystycznego „Topienie Węgorza” w Gnieżdżewie

Dnia 02 sierpnia 2014 roku o godz.16,00 w Gnieżdżewie odbył się festyn folklorystyczny „Topienie Węgorza”. Organizatorami imprezy byli: Sołtys, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich, Wiejski Klub Kultury w Gnieżdżewie oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku i Biuro Powiatowe Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Pucku.

Pierwsza część festynu odbyła się przy Wiejskim Klubie Kultury w Gnieżdżewie.  Przy licznie zebranej publiczności, miejscowy zespół folklorystyczny przedstawił widowisko plenerowe „Topienie Węgorza” na podstawie legendy „Jak gnieżdżewsczi gburze szkola budowale” ukazanej w książce „Figle Gnieżdżewskich Gburów” według Jana Patoka – folklorysty ze Strzelna z okresu międzywojennego. Uczestników imprezy powitała Maria Szefka – sołtys wsi. Wśród gości obecni byli m.in.: Wojciech Dettlaff (Starosta pucki), Tadeusz Puszkarczuk (Wójt Gminy Puck), Jerzy Tkaczyk (Z-ca Wójta). Autorka scenariusza i reżyser widowiska Dorota Maschotta przedstawiła „wprowadzenie” do inscenizacji. Barwne i pełen humoru   widowisko przyjęto z wielkim aplauzem widowni.

Po złapaniu  i osądzeniu węgorza na śmierć przez utopienie (za zjedzenie nabytych śledzi w stawie) przez wieś ruszył orszak mieszkańców na czele z… węgorzem osadzonym w beczce i orkiestrze dętej ze Strzelna, która nadawała ton emocjonalny uroczystości.

Na łące jednego z rolników Gnieżdżewa (Adama Kołacza) przy ulicy Bocznej odbył się dalszy ciąg uroczystości. Przy fanfarach  dokonano oficjalnego „utopienia węgorza” w… basenie strażackim. W rezultacie prowadząca imprezę  poprosiła uczestników do kręgu tanecznego, aby… wyrazić radość z ukarania drapieżnika. Tańczono przy dźwiękach orkiestry ze Strzelna. Konferansjerkę prowadziły Bożena Ceszke i Wiesława Roszman -Selin.

W części artystycznej wystąpił zespół folklorystyczny „Nasze strone” z Prusewa, oraz kapela „Plesta” Józefa Roszmana.

W gronie licznych stoisk można znaleźć było m.in. stoliki twórców ludowych. Obecni byli: Monika Witkowska (malarka z Pucka), Bożena Kwiatkowska (malarka z Łebcza), Henryk Lessnau (rogownik z Chałup), Mirosław Niemczyk (rzeźbiarz z Rzucewa), Maria Szczygielska (malarka z Mrzezina) i Stefania Jeszke (hafciarka z Mieroszyna).

Była okazja do skorzystania z „kuchni kaszubskiej” przygotowanej przez członkinie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Nie obyło się bez „Wesołego Miasteczka”.

Tradycyjnie przeprowadzono konkursy, tym razem… o tematyce rybnej, nawiązując do prezentowanej legendy.

Małe dzieci rysowały rybki z zamkniętymi oczyma. Starsze łowiły ryby w basenie. Kobiety z KGW startowały w trzech konkurencjach. Najlepszą zupę rybną ugotowała Teresa Renusz z KGW Łebcz, drugie miejsce Lucyna Roeske z KGW Werblinia, trzecie Lucyna Komorek z KGW Smolno.

W  toczeniu bali najszybsza była Wioletta Kos z Łebcza przed Bożeną Lantowską i Bożeną Ceszke. W slalomie z zupą tor najszybciej pokonała Katarzyna Zielke ze Starzyna. Fundatorami nagród byli: Bank Kredit Agricole, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i FM Group Polska.

Na zakończenie odbyła się zabawa ludowa na świeżym powietrzu przy muzyce zespołu „Silver” z Gnieżdżewa.

Mariola Parchem OKSiT

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,6043661190226737121]

Wprowadził:

Skip to content