W lutym w Swarzewie

 

Miesiąc luty w Domu Kaszubskim w Swarzewie upłynął głównie w atmosferze przygotowań do ferii zimowych jak i z samą akcją z nimi związaną.

Ten najkrótszy miesiąc w roku powitaliśmy wspólnym śpiewaniem kolęd w swarzewskim kościele. Wieczór z kolędą odbył się dzięki inicjatywie chóru parafialnego, księdza proboszcza oraz Pani Grażynie Klebba, dyrygentce i organistce. Swarzewskie sanktuarium wypełniło się śpiewem nie tylko miejscowego chóru, ale również wszystkich przybyłych parafian. Komentarz słowny spotkania opracowała Pani Katarzyna Bialkowska a jego prowadzeniem zajęły się Agata Boszke i Wiesława Roszman- Selin.
Luty to miesiąc, który nieodłącznie kojarzy się z karnawałem, karnawał zaś z zabawą, z przebieraniem oraz tworzeniem niesamowitych kreacji i strojów. Czasami wystarczy zrobić, namalować czy wyciąć maskę, aby chociaż w minimalny sposób poczuć się wyjątkowo wcielając się w różne, często wymarzone postacie. Zainspirowani konkursem zorganizowanym przez Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck na „nietypową maskę karnawałową”podjęliśmy się podczas zajęć plastycznych próbie wykreowania różnego rodzaju karnawałowych masek. Kilka z nich zgłosiliśmy do gminnego konkursu.
Długo oczekiwanym przez wszystkich momentem w tym miesiącu był oczywiście czas ferii zimowych. Akcja rozpoczęła się wspólnym tworzeniem dekoracji walentynkowych i pieczeniem okolicznościowych ciasteczek. Podczas ferii odwiedzili nas pracownicy Błękitnej Szkoły z Władysławowa. Pan Adam Michalak, ornitolog- był dla nas ogromną skarbnicą wiedzy dotyczącej życia i obyczajów ptaków zamieszkujących nasz teren. Tworzenie kulek ze smalcem i ziarnami jako pokarm dla ptaków oraz sama ich obserwacja dostarczyły uczestnikom zajęć dużo frajdy i pozytywnych emocji. Natomiast Pan Artur Sikorski- przyrodnik, zabrał nas w podróż związaną z poznawaniem tajników życia zwierząt zamieszkujących tereny nadbrzeżne oraz wody Morza Bałtyckiego. Spotkanie zakończyło ognisko, samodzielnie przygotowane i rozpalone specjalnymi krzesiwami przez dzieci oczywiście pod czujnym okiem pana Artura.
Podczas wieczoru filmowego przeżywaliśmy przygody zwierząt oglądając film „Safari”. Jak na tego typu atrakcję przystało nie zabrakło oczywiście popcornu i innych smakołyków.
Z kulinarnym wyzwaniem zmierzyły się dzieci, które przybyły na zajęcia prowadzone przez Panią Ewelinę Guziźską – Ellwart, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich ze Swarzewa. Do dziś pamiętamy smak faworków, które zgodnie z tradycją pojawiły się , oprócz pączków, na tłustoczwartkowym stole.
Czas ferii to również czas wyjazdów. Nam udało się pojechać m.in. na kręgle oraz na teatrzyk pt: „Lodowa kraina” do Wiejskiego Domu Kultury w Strzelnie. Spotkanie z bohaterami bajki, szczególnie z bałwankiem Olafem na długo zostanie w naszej pamięci. Choć śniegu w tegoroczne ferie niestety zabrakło, to spotkanie z „Lodową krainą” choć na moment wprowadziło wszystkich w zimowy nastrój.
Wszystkim zaangażowanym w tegoroczną akcję FERIE ZIMOWE – wykładowcom, rodzicom a w szczególności dzieciom dziękuję za miło spędzony czas i wspaniałą atmosferę.

Wiesława Roszman- Selin

Animator kultury OKSiT w Gminie Puck

IMG_20220216_102620397

Galeria

Wprowadził:

Skip to content