Wieczór pamięci o Władysławie Niemczyku, rzeźbiarzu i poecie z Rzucewa

W dniu 19 marca w Osadzie Łowców Fok w Rzucewie zorganizowano wieczór pamięci o mieszkańcu Rzucewa Panu Władysławie Niemczyku. Pomysłodawcą spotkania był Pan Krzysztof Garstkowiak, pracownik Osady. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Panowie: Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk, Dyrektor OKSiT w Gminie Puck dr. Jan Paweł Dettlaff, Panie Danuta Król z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Sołtys Wsi Rzucewo Anna Busz, Teresa Machońska-Czaplewska, Prezes Gm. Ośrodka Uniwersytetu Każdego Wieku w Żelistrzewie, Radny Gminy Puck Pan Florian Piper. W spotkaniu uczestniczyli także pracownicy Wiejskich Klubów Kultury, Panie z KGW w Rzucewie, twórcy ludowi, malarki, Monika Szczygielska, Monika Witkowska, rzeźbiarz Wojciech Wesserling, rodzina Pana Niemczyka oraz liczne grono mieszkańców Rzucewa.

Wieczór wypełniły osobiste wspomnienia o rzeźbiarzu i poecie z Rzucewa. O spotkaniach z Panem Władysławem, znaczeniu jego twórczości dla kultury Pomorza opowiadali m. in. Panowie: Wójt Gminy, Dyrektor OKSiT w Gm. Puck, Pani archeolog Danuta Król, Panowie Brunon Ceszke Gł. Insp. d.s. Kultury i Rekreacji i rzeźbiarz Wojciech Wesserling.

Wspomnieniami o szczególnym znaczeniu podzielił się Pan Krzysztof Garstkowiak, ponieważ bohater wieczoru był jego bliskim przyjacielem. Duże zainteresowanie i komentarze wzbudził archiwalny film o artyście p.t. „Człowiek z cegielni”. W czasie spotkania usłyszeliśmy także wiersze Pana Władysława, które deklamowali m.in.; Pani Zofia Ostrowska z KGW Rzucewo i Pan Krzysztof Garstkowiak. Z jego zbiorów i pamiątek Pani Danuty Król pochodziły rzeźby świątków, rybaków, łowców fok oraz fotografie, które można było obejrzeć w czasie wydarzenia. Wśród pamiątek znalazły się także dyplomy uznania z Gminy Puck za twórczość, oraz artykuły o twórcy pochodzące z lokalnych gazet.

Miłym akcentem było wręczenie książki w formie podziękowania dla głównego inicjatora tego wydarzenia Pana Krzysztofa Garstkowiaka przez Panią Danutę Król, która podkreśliła tym nie tylko wdzięczność dla pomysłodawcy wieczoru ale i uznanie od archeologów z kraju i świata za opiekę nad Parkiem Kulturowym w Rzucewie. Spotkanie, zakończyło się poczęstunkiem przygotowanym przez KGW z Rzucewa.

Organizatorem wydarzenia był Pan Wójt Gminy Puck, OKSiT w Gminie Puck, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oraz KGW w Rzucewie. Bardzo dziękujemy wszystkim współtwórcom wieczoru oraz miłym gościom, którzy zaszczycili nas swoja obecnością w Kaszubskiej Chacie w Rzucewie.

Tekst: OKSiT w Gm. Puck

 [mudslide:picasa,0,116686276794511079937,6265301587728349441]

Wprowadził:

Biuro OKSiT

W dniu 31 maja będzie nieczynne

Grota Mechowska

w dniu 30 maja
czynna od godziny 13.00

Stanica Wodna w Swarzewie

w dniach 30 maja- 2 czerwca
zaprasza do korzystania ze sprzętu wodnego codziennie w godzinach 10.00- 18.00

Park Kulturowy
Osada Łowców Fok w Rzucewie

w dniach 30 maja - 2 czerwca
zaprasza codziennie w godzinach 9.00-17.00
Ostatnich zwiedzających zapraszamy do godz.16.30

Skip to content