Wszystkiego smacznego przy nordowym stole!

Koniec lata wcale nie musi oznaczać zakończenia sezonu. Odwiedzać Kaszuby i próbować bogactwa smaków można również w jesienno-zimowej aurze. „Gdynia i Północne Kaszuby zawsze w smak” jest nowym projektem, realizowanym w ramach współpracy gmin i powiatów zrzeszonych w Metropolitalnym Forum Norda. Elektroniczna i papierowa wersja promującego projekt folderu ma na celu popularyzację turystyki w regionie poprzez promocję oryginalnej, tradycyjnej kuchni.

Kuchnia kaszubska nie przypomina żadnej innej – wywodzi się wprost z morza i piaszczystej ziemi uprawianej od wieków przez Kaszubów. Folder nie tylko sprzedaje wiedzę o kaszubskiej kuchni, ale też podpowiada zarówno turystom z daleka, jak i Kaszubom i gdynianom, gdzie można się udać, aby tej kuchni posmakować  i podpowiada, że można to robić przez cały rok. Mam nadzieję, że w dobie, kiedy slow food jest bardzo trendy i kiedy wszyscy gotują i kochają jeść, to będzie nasz wielki sukces – mówi wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

W folderze i aplikacji mobilnej znajdziemy informacje o charakterystycznych dla Kaszub potrawach. Wśród nich znalazły się: blutka, leberka, kuch, frikase czy pomuchle przyrządzane na różne sposoby. Dowiemy się także więcej o miejscach, gdzie smakują najlepiej. Przewodnik kulinarny powie także, jakich imprez w ciągu roku smakosze kaszubskich potraw nie powinni opuścić. Mapa zdradzi również miejsca oferujące tradycyjne potrawy i produkty przygotowywane według receptur przekazywanych z pokolenia. Aplikację mobilną można nieodpłatnie pobrać z Google Play i AppStore. Papierowy folder dostępny jest w informacjach turystycznych poszczególnych gmin, także w Gdyni przy ulicy 10 Lutego 24.

Metropolitalne Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów Norda powstało w 2011 roku, by ułatwić współpracę pomiędzy gminami Kaszub Północnych. Dziś zrzesza 24 podmioty. Dzięki wspólnym działaniom w ramach Nordy realizowane są m.in. projekty takie, jak Obszar Funkcjonalny Dolina Logistyczna czy Nadmorski Obszar Usługowy NORDA. W ramach regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki Metropolitalne Forum Norda zostało wyróżnione przez prezesa honorowego Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej za działania na rzecz rozwoju turystyki w kategorii subregionalny marketing terytorialny.

źródło: materiał prasowy Referatu Relacji z Mediami UM Gdyni

Wprowadził:

Skip to content