XIV FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH

XIV FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH

Kaszeëbsczé tónë nad Môlim Mòrzã

Swarzewo’2013

Materiał filmowy

Dnia 14 lipca 2013 roku na skwerze przed Domem Kaszubskim w Swarzewie odbył się XIV FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH „Kaszëbsczé tóne nad Môlim Môrza”.

Organizatorem Festiwalu był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przy współpracy ze Sołectwem i Kołem Gospodyń Wiejskich ze Swarzewa.  Celem Festiwalu była promocja kultury kaszubskiej oraz integracja kaszubskiego środowiska artystycznego.

Zebranych gości powitał Jan P. Dettlaff- dyrektor OKSiT w Gminie Puck. Konferansjerkę prowadził Brunon Ceszke – Gł. Instruktor ds. Kultury OKSiT. Pogoda była bardzo sprzyjająca. Toteż frekwencja publiczności znakomita. Na plac przy Domu Kaszubskim przybyli nie tylko mieszkańcy Swarzewa i okolic ale również turyści wypoczywający na terenie naszej gminy. Podobnie jak w latach poprzednich wszystkie zespoły w swoim repertuarze miały co najmniej jedną pieśń Maryjną w ramach kultu Matki Boskiej Swarzewskiej. Ponadto śpiewano zarówno utwory tradycyjne jak i współczesne. Nie zabrakło nawet… tańca kaszubskiego, w wykonaniu najmłodszego zespołu „Sztrądowe Oste” z Żelistrzewa, którego najmłodszy uczestnik miał… 3 lata.

W tym roku „Kaszëbsczé tóne” rozbrzmiewały  dzięki występom ośmiu zespołów, duetowi wokalnemu, oraz solistce. Po raz pierwszy na estradzie swarzewskiej wystąpiła  Weronika Korthals-Tartas, rodzona połczynianka, mieszkanka Redy. Gwiazda kaszubskiej estrady zaprezentowała nowe utwory, własnej aranżacji. Jej wdzięk i spontaniczny styl występu zyskał – co uwidoczniło się po reakcji widzów – ogromne uznanie. W nastroju pełnego skupienia wysłuchano melancholijnych utworów w wykonaniu duetu: Danuty Tarnowskiej i Ewy Lademann z Leśniewa. Ponadto publiczność bawiły: zespół rodziny muzykującej Jeków ze Strzelna, zespoły regionalne: „Nasze Strone” z Wierzchucina, „Bursztynki” z Mieroszyna,  „Kosakowianie” z Kosakowa, „Kaszubianki” z Władysławowa oraz chóry: „Morzanie” z Kosakowa i „Harmonia” z Wejherowa.

W czasie trwania imprezy swoje wyroby zaprezentowali  twórcy ludowi: Elżbieta Mirończuk – hafciarka z Pucka, Monika Witkowska – malarka z Pucka, Ewa Konkol- malarka ze Swarzewa, Maria Krause-malarka z Darzlubia, Henryk Lessnau- rogownik z Chałup oraz Mirosław Niemczyk – rzeźbiarz z Rzucewa.

Na pamiątkę „Swarzewskiego spotkania” każdy zespół biorący udział w Festiwalu otrzymał okazały dyplom oraz symboliczną rzeźbę „Jezus Frasobliwy” autorstwa Mirosława Niemczyka z Rzucewa. Wręczali je: Jan Dettlaff i Brunon Ceszke.

Jury w składzie: Danuta Dettlaff, Beata Dąbrowska i Jan P. Dettlaff  przyznało nagrodę Grand Prix „Bursztynowego Skowronka” za najciekawszą indywidualność artystyczną zespołowi „Kaszubianki” z Władysławowa. Warto wspomnieć, iż zespół ten, w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia swego istnienia.

Poczęstunek dla wszystkich wykonawców oraz gości,  przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Domu Kaszubskiego w Swarzewie.

                                                                                  Brunon Ceszke

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,5904105088539819793]

Wprowadził:

Skip to content