[FOTO, VIDEO] KOMUNIKAT – XV Festiwal Pieśni kaszubskiej „Kaszëbsczé Tónë nad Môlim Mòrzã – Swarzewo 2014

XV FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH

Kaszeëbsczé tónë nad Môlim Mòrzã

Swarzewo’2014

Dnia 13 lipca 2014 roku na skwerze przed Domem Kaszubskim w Swarzewie odbył się XV FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH „Kaszëbsczé tóne nad Môlim Môrza”.

Organizatorem Festiwalu był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przy współpracy ze Sołectwem i Kołem Gospodyń Wiejskich ze Swarzewa.  Celem Festiwalu była promocja kultury kaszubskiej oraz integracja kaszubskiego środowiska artystycznego.

Występy muzyczne, poprzedziło otwarcie wystawy fotograficznej „Kult Matki Bożej na Kaszubach i Pomorzu”. Ekspozycję, autorstwa Edmunda Kamińskiego, przygotowano w miejscowym Domu Kaszubskim. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem pieśni maryjnych  w wykonaniu  Towarzystwa Śpiewaczego im. Jana Trepczyka z Wejherowa. Zebranych powitał dr Jan Dettlaff – dyrektor OKSiT w Gminie Puck. Podkreślił wielowątkowość „kaszubskich tonów”. Oprócz sfery muzycznej wyróżnia się akcent Maryjny imprezy. W tym roku, dzięki uprzejmości pana Kamińskiego zorganizowano wystawę obrazującą bogate tradycje kultu Matki Boskiej na Kaszubach i Pomorzu. Autor dokonał omówienia wystawy. Na ścianach zawisły tablice z przeróżnymi tematami: „Na cześć Wejherowskiej Pani”, „Kapliczki Matki Bożej”, fotorelacja z koronacji Matki Bożej Wejherowskiej, „Kalwarie Wejherowskie, „Piety”, „Kult Matki Bożej w kapliczkach”,  „Matka Boska Swarzewska”, „Madonna w rzeźbie” „Matka Boża w witrażach”, „Matka Boża w ołtarzach” „Matka Boża w obrazach”.

Tuż po otwarciu wystawy, dyrektor OKSiT powitał zebranych gości na skwerze przed domem kaszubskim. Koncerty zespołów prowadziła  Wiesława Roszman-Selin – OKSiT. Pogoda była bardzo sprzyjająca. Toteż frekwencja publiczności znakomita. Na plac przy Domu Kaszubskim przybyli nie tylko mieszkańcy Swarzewa i okolic ale również turyści wypoczywający na terenie naszej gminy. Wśród obecnych był m.in. Wojciech Dettlaff – Starosta Powiatu Puckiego.  Podobnie jak w latach poprzednich, założeniem imprezy było, aby zespoły uczestniczące w festiwalu  w swoim repertuarze miały co najmniej jedną pieśń Maryjną w ramach kultu Matki Boskiej Swarzewskiej. Ponadto śpiewano zarówno utwory tradycyjne jak i współczesne. Te ostatnie były przede wszystkim dziełem zespołu „Skład Kolonjalny” z Łąkie k/Bytowa. W ich wykonaniu publiczność usłyszała kaszubską muzykę folkową. Natomiast w nastroju pełnego skupienia wysłuchano melancholijnych utworów w wykonaniu duetu: Danuty Tarnowskiej i Ewy Lademann z Leśniewa. Na scenie nie zabrakło dzieci ze „Sztrądowëch Òstów” z Żelistrzewa. Ponadto publiczność bawiły: zespoły regionalne: „Nasze Strone” z Prusewa, „Bursztynki” z Mieroszyna, „Kaszubianki” z Władysławowa oraz chóry: „Towarzystwa Śpiewaczego im. Jana Trepczyka” i „Harmonia” z Wejherowa.

W czasie trwania imprezy swoje wyroby zaprezentowali  twórcy ludowi: Elżbieta Mirończuk – hafciarka z Pucka, Stefania Jeszke – hafciarka z Mieroszyna, Monika Witkowska – malarka z Mrzezina,  oraz Mirosław Niemczyk – rzeźbiarz z Rzucewa.

Na pamiątkę „swarzewskiego spotkania” każdy zespół biorący udział w Festiwalu otrzymał okazały dyplom oraz symboliczną rzeźbę „Jezus Frasobliwy” autorstwa Mirosława Niemczyka z Rzucewa. Wręczali je: Jan Dettlaff i Brunon Ceszke.

Jury w składzie: dr Danuta Dettlaff, dr Jan P. Dettlaff  i Brunon Ceszke przyznało nagrodę Grand Prix „Bursztynowego Skowronka” za najciekawszą indywidualność artystyczną zespołowi Towarzystwa Śpiewaczego im. Jana Trepczyka z Wejherowa.

Poczęstunek dla wszystkich wykonawców oraz gości,  przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Domu Kaszubskiego w Swarzewie.

                                                                                  Brunon Ceszke

Materiał Filmowy mogą Państwo obejrzeć

–>>TUTAJ<<–

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,6035901764199206689]

festiwal_swarzewo_2014

 

 

Wprowadził:

Skip to content