XXI Konkurs BË NIE ZABËC MÒWË STARKÓW

Relacja Video na 24kaszuby.pl

Za nami jest już XXI edycja konkursu BË NIE ZABËC MÒWË STARKÓW imienia Jana Drzeżdżona. Nową dziesiątkę rozpoczęliśmy miłym akcentem, bo prawdopodobnie rekordową frekwencją uczestników – w konkursie wzięło udział blisko 90 osób. To znane i oczekiwane, co roku przez szkoły wydarzenie z Nordy tym razem odbyło się w Zespole Szkół w Darzlubiu. Jego pracownicy i uczniowie pięknie udekorowali salę, w której odbywały się recytacje.

Uczestnicy rywalizowali w czterech kategoriach. Trzy z nich to kategorie wiekowe, a czwarta to grupa mistrzów, którzy w poprzednich edycjach prezentowali wysokie umiejętności. Poziom recytacji – jak podkreślali członkowie komisji sędziowskiej – był dość wysoki, zwłaszcza wśród starszych uczestników. W tym roku w jury zasiedli: jako przewodniczący – Roman Drzeżdżon (pisarz, felietonista, muzealnik i wieloletni organizator konkursu), a jako członkowie – Dariusz Majkowski (redaktor naczelny miesięcznika Pomerania, znawca języka kaszubskiego) oraz Piotr Lessnau (dziennikarz Twojej Telewizji Morskiej, od wielu lat realizujący audycje o tematyce regionalnej).

Tradycyjnie uczestnicy musieli zaprezentować na scenie dwa teksty. Pierwszy z kaszubskiej literatury i drugi – własny. Jednym z celów konkursu jest, bowiem pobudzenie młodych ludzi do tworzenia własnych utworów i mobilizacja do nauki pisania w języku kaszubskim. Najlepsi w swoich kategoriach zostali nagrodzeni, przyznano również nagrodę za najpoprawniej napisany tekst, a najważniejsze wyróżnienie konkursu – nagroda im. Jana Drzeżdżona za najlepszy tekst własny trafiła do Jakuba Klebby ze Starzyna.

Po raz drugi Starosta Pucki Wojciech Dettlaff wręczył też nagrodę dla osoby najbardziej zaangażowanej w organizację konkursu/przygotowanie młodzieży. Tym razem statuetkę Kôlp z Bielawë (Łabędź z Bielawy – pojawia się w twórczości patrona konkursu) otrzymał tegoroczny przewodniczący jury – Roman Drzeżdżon. Przypomnijmy, że w roku ubiegłym zostały wręczone aż trzy takie statuetki, a otrzymali je: Maria Ritz ze szkoły w Starzynie, Józef Roszman – organizator i prowadzący konkursu oraz Jerzy Łysk – poeta i juror.

Konkurs zrealizowany został dzięki dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, przez Muzeum Ziemi Puckiej, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Pucku oraz Urzędem Gminy Puck.

Laureaci XXI konkursu BË NIE ZABËC MÒWË STARKÓW
miona Jana Drzéżdżóna
Darzlubie 11.12.13

Nagroda im. Jana Drzeżdżona za najlepszy tekst własny: Jakub Klebba ze Starzyna

Nagroda za najpoprawniej napisany tekst własny: Patryk Draws z Krokowej

Zwycięzcy i wyróznieni w I kategorii wiekowej (klasy I-III):

 1. Jakub Klebba ze Starzyna
 2. Weronika Kryża ze Swarzewa
 3. Małgorzata Migowska z Jastrzębiej Góry

Wyróżnienie otrzymała Kinga Milosch ze Swarzewa

II kategoria (klasy IV-VI):

 1. Mariusz Bunk z Połczyna
 2. Angelika Skrzypkowska z Krokowej
 3. Dominika Rozpędowska z Jastrzębiej Góry

Wyróżnienie otrzymali: Kacper Potrykus z Darzlubia, Kamil Lessnau ze Swarzewa i Błażej Białk ze Starzyna.

III kategoria (gimnazjum)

 1. Agata Gappa ze Starzyna
 2. Adrianna Kwidzińska ze Starzyna
 3. Andżelika Wach z Żelistrzewa

Wyróżnienie otrzymały: Rozalia Głombiowska z ZS Władysławowo i Oliwia Jaszke z Żelistrzewa.

IV kategoria – mistrzowska (laureaci poprzednich edycji konkursu, prezentujący wysoki poziom i kaszubszczyznę wyniesioną z domu rodzinnego):

 1. Wojciech Zielke z Werblini
 2. Szymon Heland ze Starzyna
 3. Krzysztof Radtke z Werblini

fot. Robert Tarnowski

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,5956835205500393857]

Wprowadził:

Skip to content