Warto zobaczyć…

Rzucewo, „cypel rzucewski”, osada łowców fok z epoki kamienia, III-II tys. p.n.e. Bardzo ważnym okresem w pradziejach naszego regionu był późny neolit (2500-1700 p.n.e.), kiedy to nad dzisiejszą Zatoką Pucką pojawiły się osady łowców fok. Swym zasiedleniem objęli Rewę, Mrzezino, Osłonino, Rzucewo, Ostrowo… Stworzyli silną, oryginalną kulturę rzucewską, znaną z charakterystycznej ceramiki, wyrobów bursztynowych, kamiennych narzędzi. Rzucewska osada łowców fok została odkryta w roku 1894.

Współczesne badania wykopaliskowe ujawniają nam różne aspekty życia dawnych rybaków i łowców. Są to ślady dawnej zabudowy osady, domów i warsztatów, przystani…

Mieroszyno, kurhan, VIII-VI w. p.n.e., kultura łużycka, epoka brązu. Jedyny zachowany w całości z pośród rozległego cmentarzyska, usytuowany na północnym krańcu Kępy Swarzewskiej…

Starzyno, kościół parafialny z polichromią Sądu Ostatecznego (poł.XVIIw.). Fundacja opata cystersów oliwskich Aleksandra Kęsowskiego. Oryginalne wyposażenie i wybitne paramenty liturgiczne Andrzeja Mackensena.  XVII-wieczna, eschatologiczna wizją Sądu Ostatecznego na polichromii ściany tęczowej wiejskiej świątyni jest katechetycznym głosem kontrreformacyjnej dyskusji  teologicznej tamtego czasu. Starzyno i Starzyński Dwór stanowią etap Pomorskiego Szlaku Cysterskiego.

Mechowo, kościół parafialny, szachulcowy (poł.XVIIIw.), barokowe wyposażenie. Fundacja cysterska. Obrazy z warsztatu znakomitego malarzy pomorskich Hermana Hana, w tym wyjątkowo cenne ikonograficznie Fons Vitae.

Pełen uroku kościół w Mechowie zachwyca barokowym wyposażeniem i kreowaną mistyczną przestrzenią.  Znaczący etap Pomorskiego Szlaku Cysterskiego.

Swarzewo, kościół parafialny (poł.XIXw.), cudowna figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XVw.), Pieta (XVw.). Od pokoleń mieszkańcy Ziemi Puckiej, dwa razy w roku, pieszo pielgrzymują do Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej, Królowej Polskiego Morza. Odpusty w niedzielę około 16 lipca, „na Szkaplerzną”, świętują rybacy z Półwyspu Helskiego, natomiast w niedzielę około 8 września, „na Siewną” – rolnicy. Cudowna gotycka figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem związana była ze Swarzewem od pierwszych lat reformacji, kiedy to „luterscy” helanie, jak opowiada legenda, wyrzucili rzeźbę do morza, a Ona cudownie przypłynęła do swarzewskiego brzegu.  Odtąd tutaj Madonna króluje północnym Kaszubom. Sanktuarium Maryjne i kapliczka nad studzienką z cudowną wodą w Swarzewie, to obiekty wtopione w kaszubski pejzaż, duchowy i regionalny. Sanktuarium stwarza szansę egzystencjalnej refleksji, a w czasie letnich odpustów w pełni integruje ludność  miejscową i letników. Ta forma turystyki religijnej jest zawsze aktualna…

Zespoły pałacowo – parkowe (XIXw.): w Rekowie Górnym , Rzucewie, Sławutówku pełnią funkcje hotelowe i restauracyjne,  w Łebczu gospodarstwa agroturystycznego, a w Celbowie, Starzyńskim Dworze to układy plenerowe.

Zabytki Gminy Puck to też funkcjonujące w strukturach lokalnych zabudowania folwarków, bardzo interesujący typ domu pomorskiego, murowanego z czerwonej cegły na kamiennej podmurówce z XIX/XX w. oraz odchodzące już w „niebyt” w niezwykle szybkim tempie szachulcowe domostwa z poł. XIX w.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content