PIĄTÉ  „KASZËBSCZÉ BRËMZOWANI”

 

Do Gnieżdżewa po raz piąty zjechali miłośnicy gry na jednym z najmniejszych instrumentów na świecie – organkach ustnych. Wiejski Klub Kultury pod wodzą Józefa Roszmana – inicjatora spotkań, stał się areną  muzyki „chwytającej serca” każdego osobnika. Dla jednych była ona przypomnieniem lat młodości, dla młodszych ukazaniem piękna i urody muzyki instrumentów dawnych lat. Wirtuozeria grajków na kaszubskiej „brëmzie” wprowadzała w zachwyt wszystkich uczestników imprezy. Dowodem tego, były niezliczone brawa i ogólnie wesoły i podniosły charakter spotkania. W ogóle – jak stwierdził na wstępie dr Jan Dettlaff (dyrektor OKSiT w Gminie Puck) – muzyka wnosi radość ducha i nadaje kolorytu szarzyźnie dnia codziennego.

Impreza – podobnie jak w latach poprzednich – miała charakter konkursowy. Na scenie wystąpiło jedenaście grajków: Kazimierz Pallach z Pucka, Roman Potraca z Małkowa, Jan Stromski ze Strzelna, Dawid Szutenberg ze Staniszewa, Eugeniusz Ellwart z Gnieżdżewa, Jerzy Zblewski z Ostrzyc, Kazimierz Grunholz z Chmielna, Zbigniew Wrzochol z Gdańska, Jerzy Sikora z Pruszcza Gdańskiego, Brunon Lehman z Redy. Najstarszym wykonawcą był Stanisław Zielke – 85.letni mieszkaniec Gnieżdżewa. Wśród obecnych zabrakło tym razem stałego uczestnika  Brunona Szpicy z Luzina, który w wieku 85 lat zmarł przed miesiącem. Jego pamięć uczczono  minutą ciszy i krótką modlitwą. Wzorem lat ubiegłych każdy muzykant miał do wykonania trzy utwory w tym jeden kaszubski.  W trakcie występów zza stołów raz po raz rozlegały się chóralne śpiewy zebranej widowni. „Bremzowicze” atmosferę podgrzewali od czasu do czasu grą na akordeonie.

Jak zwykle swą grą na harmonijce wrażenie na widzach pozostawił po sobie Józef Roszman – inicjator imprezy, który tym razem wcielił się w rolę jurora. Wspólnie z pozostałymi członkami komisji: Maciejem Kleisą  i Edwardem Budziszem   oceniali występy artystów. Tegoroczne Grand Prix (rzeźba grajka na harmonijce Piotra Golli) ufundowana przez dyrektora Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck zdobył  Jerzy Zblewski z Ostrzyc. Nagrody specjalne w tym roku przypadły w udziale Kazimierzowi Grunholz z Chmielna i Brunonowi Lehman z Redy.

Wszyscy uczestnicy otrzymali  dyplomy oraz pamiątkowe statuetki z rąk Piotra Neubauera – Z-cy Wójta Gminy Puck i sołtysa wsi Leszka Manickiego.

Impreza była ostatnim wydarzeniem kulturalnym w Gnieżdżewie Józefa Roszmana – jako miejscowego animatora kultury. Stąd nie obyło się bez jego podziękowań w kierunku osób najbliżej z nim współpracujących na rzecz kultury tego środowiska lokalnego. On zaś, otrzymał słowne podziękowanie od Brunona Ceszke – Gł. Instruktora ds. Kultury OKSiT w Gminie Puck. Mówca podkreślił szczególną rolę tego człowieka w dzieło kultywowania pięknych tradycji kaszubskich w gminie Puck.

Jubileusz uczczono symbolicznym tortem dla wszystkich uczestników spotkania.

Organizatorzy imprezy : Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck,  Wiejski Klub Kultury, Sołtys i Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Seniora i Koło Gospodyń Wiejskich w Gnieżdżewie. Gospodarzami spotkania byli: Józef Roszman i Wiesława Roszman-Selin – konferansjer imprezy.

Brunon Ceszke

GALERIA FOTO

 

ORGANKI.jpg

Wprowadził:

Skip to content