Dzień Gęsi w Strzelnie 2017

Dnia 12 listopada 2017 roku w sali Wiejskiego Domu Kultury im. ks. Anastazego Kręckiego w Strzelnie odbył się tradycyjny „Dzień Gęsi”.

Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck i Koło Gospodyń Wiejskich w Strzelnie.

Spotkanie miało charakter biesiadny. Uczestnicy imprezy zajęli miejsca przy długich stołach. Gęś była „bohaterką” imprezy. Występy, konkursy i poczęstunek miały wyłącznie „gęsi” charakter. Gości przy stołach obsługiwały panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Spotkanie prowadził Józef Roszman – znany gawędziarz ludowy, miłośnik kuchni kaszubskiej. Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Sala wypełniona była po brzegi. Dla niektórych, niestety zabrakło miejsc…

Na widowni wśród zaproszonych gości był m.in. Józef Białk – V-ce Przewodniczący Rady Gminy Puck i sołtys Strzelna.

Muzykę i klimat „gęsiej biesiady” tworzył duet muzyczny „Ale Babki” (Teresa Mudlaff z Żelistrzewa i Jolanta Fiszer z Władysławowa).

Gęsie” akcenty obecne były w konkursach i zabawach. Próbowano naśladować gęsi w grze na bazunie (instrumencie pasterskim). Odbył się pokaz siekania „obony” (okrasy). Nie zabrakło akcentu… literackiego. Znane słowa Mikołaja Reja „Polacy nie gęsi też swój język mają” (a że jest on podobno bardzo trudny dla obcokrajowców) zainspirowały do konkursu na „trudne słówka” typu chrząszcz brzmi w trzcinie czy stół z powyłamywanymi nogami… Prowadzący opowiadał o tradycji ludowej nierozłącznie związanej z hodowlą gęsi w okolicach Strzelna. Podkreślał walory zdrowotne gęsiny.

Gęś była obecna nie tylko na scenie ale i na stołach. Można było kupić takie produkty z gęsi jak: podroby, smalec, brukwiankę na gęsinie,, czerninę czy wędzoną pierś z gęsi.

Gwoździem programu był występ Teatru Tańca „Kwieciste Gwiazdy” z Kiwercy na Ukrainie. Ich występ przyjęto z ogromnym aplauzem. Widzowie mieli okazję zobaczyć nie tylko tańce ukraińskie. Zespół w swoim repertuarze zaprezentował : ludowe tańce różnych krajów, tańce współczesne jak i towarzyskie. Balet klasyczny a także etiudy taneczne czy inscenizacje bajek.

Po występach i zmaganiach konkursowych odbyła się „gęsia” zabawa…

Dzień Gęsi 2017 zaproszenie_01

Wprowadził:

Skip to content