Komunikat z IX festynu folklorystycznego „Figle Gnieżdżewskich Gburów” w Gnieżdżewie

30

Dnia 06 sierpnia 2016 roku o godz.16,00 w Gnieżdżewie odbył się IX festyn folklorystyczny pn.„Figle Gnieżdżewskich Gburów”. Organizatorami imprezy byli: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck , Sołtys, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich, kabaret „Belôk” i Ochotnicza Straż Pożarna w Gnieżdżewie.

Imprezę przeprowadzono nad nowo zmodernizowanym stawem wiejskim. Przy licznie zebranej publiczności, miejscowy zespół folklorystyczny przedstawił widowisko plenerowe „Figle Gnieżdżewskich Gburów” na podstawie wybranych legend: „Jak gniéżdżewsczi gbùrzë złé zwierză zabilë”, „Jak gniéżdżewsczi bùla miôl trôwă z pùcczégò muru zgrëzc”, „Jak gnieżdżewsczi gbùrzë swòje nodżi mëlë”, „Jak gnieżdżewsczé gbùrzë sledze chòwale”, ukazanej w pierwszej książce kaszubskiej po pierwszej wojnie światowej (1920 rok) „Figle Gnieżdżewskich Gburów” według Jana Patoka – folklorysty ze Strzelna. Gości powitał Zbigniew Jagiellak – sołtys wsi. Autorka scenariusza i reżyser widowiska Dorota Maschotta przedstawiła „wprowadzenie” do inscenizacji. Widowisko każdorazowo kończy się skazaniem złowionego węgorza na śmierć, poprzez… utopienie w pobliskiej rzece Płutnica. Winowajca zdaniem ówczesnych gnieżdżewian pożarł wszystkie zakupione śledzie w stawie.

Po występie, ruszył orszak dookoła stawu z węgorzem osadzonym w beczce i orkiestrą dętą ze Strzelna, która jak zwykle nadawała ton emocjonalny uroczystości. „Topienie węgorza” tradycyjnie odbyło się na oczach ludzi w basenie przed estradą.

Konferansjerkę imprezy prowadzili: Brunon Ceszke i Józef Roszman.

Wśród zaproszonych gości były delegacje KGW, Anna Pomieczyńska– Przewodnicząca Rady Gminy Puck, Regina Kwidzińska – Przewodnicząca Rady Gminnej KGW i Adam Patock – syn wspomnianego folklorysty.

W części artystycznej wystąpiła orkiestra dęta ze Strzelna, zespół wokalno-instrumentalny Koła Seniora w Gnieżdżewie i kaszubski zespół „Levino” z Lęborka. W godzinach wieczornych publiczność miała okazję podziwiać Teatr Tańca „Kwieciste Gwiazdy” z Ukrainy.

Tradycyjnie przeprowadzono konkursy okolicznościowe. Panie z KGW przygotowały potrawy rybne w ramach konkursu „śledziowa fantazja”. Pierwsze miejsce zająła Ewa Lademann (Leśniewo), drugie Longina Jeka (Werblinia) a trzecie Maria Kepke (Mieroszyno). Nawiązując do widowiska nad stawem panie z KGW prześcigały się w biegu „poplątanych nóg”. Najszybszą parą okazały się kobiety ze Starzyńskiego Dworu: Grażyna Wicka i Izabela Rompca wyprzedzając koleżanki z Domatowa: Emilię Steinke i Reginę Kansy oraz przedstawicielki Starzyna: Irenę Drzeżdżon i Magdę Tuszer.

Na stoiskach było „dla każdego coś miłego”. Panie z KGW i Koła Seniora oferowały bogaty zestaw z „kuchni kaszubskiej”. Można było podziwiać i nabyć dzieła twórców ludowych: Marii Szczygielskiej – malarki z Mrzezina, Moniki Witkowskiej – malarki z Pucka, Stefanii Jeszke – hafciarki z Mieroszyna i Jana Drzedżona – rogownika ze Starzyna. Nie obyło się bez „Wesołego Miasteczka”

Zgodnie z tradycją na – pomimo padającego deszczu – zakończenie odbyła się zabawa ludowa na świeżym powietrzu do późnych godzin nocnych.

Brunon Ceszke

Galeria zdjęć – zobacz

 

 

 

Zapr.2016.TopienieWęgorza

Wprowadził:

Skip to content