Komunikat z XVI Festiwalu Pieśni Kaszubskich „Kaszeëbsczé tónë nad Môlim Mòrzã” Swarzewo’2015

Dnia 12 lipca 2015 roku na skwerze przed Domem Kaszubskim w Swarzewie odbył się XVI FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH „Kaszëbsczé tóne nad Môlim Môrza”.

Organizatorem Festiwalu był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przy współpracy ze Sołectwem i Kołem Gospodyń Wiejskich ze Swarzewa.  Celem Festiwalu była promocja kultury kaszubskiej oraz integracja kaszubskiego środowiska artystycznego.

Uczestników imprezy powitał dr Jan P. Dettlaff -dyrektor OKSiT.  Powitał. Koncerty zespołów prowadziła  Wiesława Roszman-Selin – OKSiT. Pogoda była bardzo sprzyjająca. Toteż frekwencja publiczności znakomita. Na plac przy Domu Kaszubskim przybyli nie tylko mieszkańcy Swarzewa i okolic ale również turyści wypoczywający na terenie naszej gminy. Wśród obecnych byli m.in.: Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck, Jerzy Tkaczyk – Z-ca Wójta Gminy Puck i Anna Pomieczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy Puck.   Podobnie jak w latach poprzednich, założeniem imprezy było, aby zespoły uczestniczące w festiwalu  w swoim repertuarze miały co najmniej jedną pieśń Maryjną w ramach kultu Matki Boskiej Swarzewskiej. Ponadto śpiewano zarówno utwory tradycyjne jak i współczesne.

Na estradzie zaprezentowało się dziesięć zespołów: chór „Morzanie” z Dębogórza, „Kosakowianie” z Kosakowa, „Bursztynki” z Mieroszyna, „Nasze Strone” z Prusewa, „Czarne kapelusze” z Mechowa,, „Spiéwné Kwiôtczi” z Banina, „Sztrądowé Òste” z Żelistrzewa, rodzina Jeka ze Strzelna, „Kaszubianki” z Władysławowa oraz chór „Harmonia” z Wejherowa.

W czasie trwania imprezy swoje wyroby zaprezentowali  twórcy ludowi: Elżbieta Mirończuk – hafciarka z Pucka, Stefania Jeszke – hafciarka z Mieroszyna, Monika Witkowska – malarka z Mrzezina, Jan Drzeżdżon – wyrobnik z rogów ze Starzyna, Bożena Kwiatkowska – malarka z Łebcza, Jolanta Kościelniak – artystka z Krokowej zajmująca się rękodzielnictwem oraz Dawid Kuchnowski – młody artysta z Redy wykonujący sztuke użytkową.

Na pamiątkę „swarzewskiego spotkania” każdy zespół biorący udział w Festiwalu otrzymał okazały dyplom oraz „Anioła” – symboliczną statuetkę szklaną. Wręczali je: Wójt Gminy Puck i Przewodnicząca Rady Gminy Puck.

Jury w składzie: dr Danuta Dettlaff, dr Jan P. Dettlaff  i Wojciech Czerwiński przyznało nagrodę Grand Prix „Bursztynowego Skowronka” za najciekawszą indywidualność artystyczną zespołowi „Sztrądowé Òste” z Żelistrzewa.

Poczęstunek dla wszystkich wykonawców oraz gości,  przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Domu Kaszubskiego w Swarzewie.

Brunon Ceszke

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,6170876370898045841]

Więcej zdjęć na www.24kaszuby.pl

 

Zapr. Kaszubskie Tony.2015

Wprowadził:

Skip to content