Gmina Puck na ludowo…

 

Domatowo

Gmina Puck na ludowo…

Piękna, słoneczna pogoda i uroczy klimat przyleśnego zakątka sprawiły, iż na coroczne Obchody Święta Ludowego Gminy Puck w Domatowie w Dzień Zielonych Świątek pojawiły się tłumy ludzi.

Tradycyjnie, uroczystość  rozpoczęła się od wciągnięcia wieńca zielonego na maszt. Przy dźwiękach hymnu kaszubskiego odegranego przez orkiestrę dęta ze Strzelna tym razem aktu dokonali: Jerzy Tkaczyk (z-ca Wójta Gminy Puck), Adam Styn (Przewodniczący Rady Gminy Puck) i Damian Steinke (Sołtys Domatowa).

Ludyczny charakter imprezy podkreśliły występy rodzimych zespołów: „Bursztynek” z Mieroszyna i orkiestry dętej ze Strzelna. Na stoiskach można było uczestniczyć w warsztatach garncarstwa artystycznego Leszka Arkusińskiego z Człuchowa a także podziwiać dzieła malarki ludowej z Mrzezina Marii Szczygielskiej.  .

Na koneserów tradycyjnych produktów spożywczych czekał swojski ser oraz konkursowe potrawy ze śledzia.

Zgodnie z tradycją odbył się Turniej Wsi o Puchar Święta  Ludowego. W szranki rywalizacji stanęli przedstawiciele trzynastu sołectw: Darzlubia, Domatowa, Gnieżdżewa, Leśniewa, Mieroszyna, Mechowa, Połchowa, Połczyna, Rekowa Górnego, Starzyna Strzelna, Werblini i Żelistrzewa. Rozegrano cztery konkurencje. W „Produkcie tradycyjnym – potrawie ze śledzia” najwyżej oceniono: Połchowo, Mieroszyno i Mechowo. We wspinaniu się na słup najszybciej radzili sobie przedstawiciele: Mieroszyna, Domatowa i Darzlubia. Cięcie drewna piłą tradycyjną najsprawniej wyszło parom damsko-męskim: z Połczyna, Strzelna i Leśniewa. Po emocjonujących zmaganiach siłowych, przeciąganie liny wygrała drużyna Rekowa Górnego przed Połczynem i Strzelnem. W klasyfikacji zespołowej wygrało Mieroszyno (44 pkt) przed Strzelnem (39 pkt), Połczynem (38 pkt), Rekowem Górnym (35 pkt), Domatowem (33 pkt) i Leśniewem (32 pkt).

 

Wszystkie uczestniczące sołectwa otrzymały „Puchary Święta Ludowego”. Natomiast startującym  zawodnikom wręczono nagrody i upominki rzeczowe. Wśród nich nie zabrakło nowo wydanego albumu „70 lat kultury fizycznej i sportu w Gminie Puck”. Główną sylwetką ukazaną w wydaniu to postać Waldemara Płomienia – legendarnego trenera i działacza sportowego na Ziemi Puckiej… głównego sędziego turnieju.

Święto Ludowe uświetnił ponadto występ zespołu „Da Capo Al. Fine”. Występy artystyczne zakończyły się koncertem muzyki disco-polo w wykonaniu zespołu Verdis z Białegostoku.

Po skończonych emocjach kulturalno – rekreacyjnych odbyła się zabawa ludowa na świeżym powietrzu. Do tańca przygrywał zespół „Królowie życia”  Organizator:  Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki  w Gminie Puck. Gospodarze: Sołtys, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna w Domatowie.

Brunon Ceszke

GALERIA 

Wprowadził:

Biuro OKSiT

W dniu 31 maja będzie nieczynne

Grota Mechowska

w dniu 30 maja
czynna od godziny 13.00

Stanica Wodna w Swarzewie

w dniach 30 maja- 2 czerwca
zaprasza do korzystania ze sprzętu wodnego codziennie w godzinach 10.00- 18.00

Park Kulturowy
Osada Łowców Fok w Rzucewie

w dniach 30 maja - 2 czerwca
zaprasza codziennie w godzinach 9.00-17.00
Ostatnich zwiedzających zapraszamy do godz.16.30

Skip to content