Zaproszenie: „Ścinanie Kani” w Strzelnie

W Wieczór Świętojański 23 czerwca w Strzelnie odbędzie się „Ścinanie Kani”. Jest to stary zwyczaj ludowy na Kaszubach związany z okresem świętojańskim. Wynikał on z wiary ludu kaszubskiego w zło, które czyniło szkody wśród ludności na co dzień. Tym złem był tajemniczy ptak – kania. Poprzez spełnienie obrzędu wierzono w poprawę codziennej egzystencji. „Ścinanie Kani” jest społeczną trybuną krytyki. Krytykuje się tych, którzy łamią przyjęty zwyczajowo porządek społeczny, którzy swym postępowaniem przynoszą ujmę środowisku, którzy działają na szkodę bliźnich. Podobno ongiś, pręgierz opinii publicznej był skuteczniejszy od wielu wyroków sądowych wydanych w trybie administracyjnym…

Towarzysząco  wystąpią lokalni artyści: orkiestra dęta, zespół kaszubski „Strzelinsczi Dzece”, chór młodzieżowy oraz młoda wokalistka Andżelika Czerwionka.

Gwiazdą Wieczoru będzie ukraiński zespół Teatr Tańca „Kwieciste Gwiazdy”. Nie zabraknie konkursów sobótkowych, ogniska sobótkowego i zabawy ludowej na świeżym powietrzu.

Impreza rozpoczyna się o godzinie 19,00 uroczystym przemarszem korowodu sobótkowego od remizy strażackiej na boisko sportowe.

            Zapraszają: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck oraz mieszkańcy Strzelna.

P1320337

Wprowadził:

Dnia 8 czerwca 2023 BOŻE CIAŁO:
 
Grota Mechowska dostępna dla turystów od godz.13.00
Park Kulturowy “Osada Łowców Fok” w Rzucewie NIECZYNNY
 
oraz
 
W dniu 9 czerwca biuro OKSiT w Żelistrzewie NIECZYNNE 
 
Skip to content