Relacja Video na 24kaszuby.pl

Za nami jest już XXI edycja konkursu BË NIE ZABËC MÒWË STARKÓW imienia Jana Drzeżdżona. Nową dziesiątkę rozpoczęliśmy miłym akcentem, bo prawdopodobnie rekordową frekwencją uczestników – w konkursie wzięło udział blisko 90 osób. To znane i oczekiwane, co roku przez szkoły wydarzenie z Nordy tym razem odbyło się w Zespole Szkół w Darzlubiu. Jego pracownicy i uczniowie pięknie udekorowali salę, w której odbywały się recytacje.

Uczestnicy rywalizowali w czterech kategoriach. Trzy z nich to kategorie wiekowe, a czwarta to grupa mistrzów, którzy w poprzednich edycjach prezentowali wysokie umiejętności. Poziom recytacji – jak podkreślali członkowie komisji sędziowskiej – był dość wysoki, zwłaszcza wśród starszych uczestników. W tym roku w jury zasiedli: jako przewodniczący – Roman Drzeżdżon (pisarz, felietonista, muzealnik i wieloletni organizator konkursu), a jako członkowie – Dariusz Majkowski (redaktor naczelny miesięcznika Pomerania, znawca języka kaszubskiego) oraz Piotr Lessnau (dziennikarz Twojej Telewizji Morskiej, od wielu lat realizujący audycje o tematyce regionalnej).

Tradycyjnie uczestnicy musieli zaprezentować na scenie dwa teksty. Pierwszy z kaszubskiej literatury i drugi – własny. Jednym z celów konkursu jest, bowiem pobudzenie młodych ludzi do tworzenia własnych utworów i mobilizacja do nauki pisania w języku kaszubskim. Najlepsi w swoich kategoriach zostali nagrodzeni, przyznano również nagrodę za najpoprawniej napisany tekst, a najważniejsze wyróżnienie konkursu – nagroda im. Jana Drzeżdżona za najlepszy tekst własny trafiła do Jakuba Klebby ze Starzyna.

Po raz drugi Starosta Pucki Wojciech Dettlaff wręczył też nagrodę dla osoby najbardziej zaangażowanej w organizację konkursu/przygotowanie młodzieży. Tym razem statuetkę Kôlp z Bielawë (Łabędź z Bielawy – pojawia się w twórczości patrona konkursu) otrzymał tegoroczny przewodniczący jury – Roman Drzeżdżon. Przypomnijmy, że w roku ubiegłym zostały wręczone aż trzy takie statuetki, a otrzymali je: Maria Ritz ze szkoły w Starzynie, Józef Roszman – organizator i prowadzący konkursu oraz Jerzy Łysk – poeta i juror.

Konkurs zrealizowany został dzięki dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, przez Muzeum Ziemi Puckiej, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Pucku oraz Urzędem Gminy Puck.

Laureaci XXI konkursu BË NIE ZABËC MÒWË STARKÓW
miona Jana Drzéżdżóna
Darzlubie 11.12.13

Nagroda im. Jana Drzeżdżona za najlepszy tekst własny: Jakub Klebba ze Starzyna

Nagroda za najpoprawniej napisany tekst własny: Patryk Draws z Krokowej

Zwycięzcy i wyróznieni w I kategorii wiekowej (klasy I-III):

 1. Jakub Klebba ze Starzyna
 2. Weronika Kryża ze Swarzewa
 3. Małgorzata Migowska z Jastrzębiej Góry

Wyróżnienie otrzymała Kinga Milosch ze Swarzewa

II kategoria (klasy IV-VI):

 1. Mariusz Bunk z Połczyna
 2. Angelika Skrzypkowska z Krokowej
 3. Dominika Rozpędowska z Jastrzębiej Góry

Wyróżnienie otrzymali: Kacper Potrykus z Darzlubia, Kamil Lessnau ze Swarzewa i Błażej Białk ze Starzyna.

III kategoria (gimnazjum)

 1. Agata Gappa ze Starzyna
 2. Adrianna Kwidzińska ze Starzyna
 3. Andżelika Wach z Żelistrzewa

Wyróżnienie otrzymały: Rozalia Głombiowska z ZS Władysławowo i Oliwia Jaszke z Żelistrzewa.

IV kategoria – mistrzowska (laureaci poprzednich edycji konkursu, prezentujący wysoki poziom i kaszubszczyznę wyniesioną z domu rodzinnego):

 1. Wojciech Zielke z Werblini
 2. Szymon Heland ze Starzyna
 3. Krzysztof Radtke z Werblini

fot. Robert Tarnowski

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,5956835205500393857]