Czwiôrti Kaszëbsczi Brëmzowani

  W patriotycznym, kaszubskim  i biesiadnym klimacie odbyło się „Czwiôrti Kaszëbsczi Brëmzowani”. Sala Wiejskiego Klubu Kultury (remiza) w Gnieżdżewie po raz kolejny wypełniona była po brzegi. Raz do roku zjeżdżają się tutaj miłośnicy gry na harmonijce, aby publicznie odkrywać piękno i urodę muzyki w instrumentach dawnych lat. Wirtuozeria grajków na „brëmzi” jest coraz doskonalsza. Tego zdania są nie tylko znawcy muzyki ale i też zwykli uczestnicy spotkania. Charakterystyczne brzmienie, wydobywające się ze szczelin metalowych blaszek przenika do serc i wrażliwości każdego osobnika. Impreza – podobnie jak w latach poprzednich – miała charakter konkursowy. W szranki rywalizacji stanęło sześćnaścioro instrumentalistów. Gospodarzy reprezentował Eugeniusz Ellwart. Wśród artystów znalazł się nawet Jan Szałrukiewicz z… Terespola. Nie zabrakło ubiegłorocznego zdobywcy Grand Prix Jana Stromskiego ze Strzelna. W gronie szerokiej widowni obecny był Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck.

Impreza miała m.in. na celu uczczenie 100.rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Toteż repertuar uczestników obejmował co najmniej jeden   utwór patriotyczny oraz jeden kaszubski. Podczas występów zza stołów raz po raz rozlegały się chóralne śpiewy zebranej widowni. „Bremzowicze” atmosferę podgrzewali od czasu do czasu grą na akordeonie. Furorę robiła ponad 100.letnia harmoszka, którą z namaszczeniem pielęgnuje najstarszy uczestnik imprezy 84 letni Brunon Szpica z Luzina. Jak zwykle swą grą na harmonijce wrażenie na widzach pozostawił po sobie Józef Roszman – inicjator imprezy, który tym razem wcielił się w rolę jurora. Wspólnie z pozostałymi członkami komisji: Mają Kwartą-Muza i Edwardem Budziszem   oceniali występy artystów. Tegoroczne Grand Prix (rzeźba grajka na harmonijce Piotra Golli) ufundowana przez dyrektora Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck zdobył Henryk Lubotzki z Pruszcza Gdańskiego (rodem z Mieroszyna). Wyróżnienia przyznano: Janowi Szałrukiewiczowi z Terespola, Maciejowi Kohnke z Jastarni, Jerzemu Sikora z Pruszcza Gdańskiego oraz Dawidowi Szutenberg ze Staniszewa. Ten ostatni zdobył również nagrodę publiczności ufundowaną przez Wernera Grabe mieszkańca Pucka. Pozostali uczestnicy spotkania to: Jerzy Zblewski z Ostrzyc, Stanisław Różanowski z Somonina, Kazimierz Palach z Pucka, Roman Potraca z Małkowa, Zbigniew Wrzochol z Gdańska, Franciszek Bollin z Władysławowa, Kazimierz Grunholtz z Chmielna i Breunon Lehman z Redy.

Wszyscy uczestnicy otrzymali  dyplomy oraz pamiątkowe statuetki z rąk sołtysa wsi Zbigniewa Jagiellaka i dyrektora OKSiT.

Organizatorzy imprezy : Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck,  Wiejski Klub Kultury, Sołtys i Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna i Koło Gospodyń Wiejskich w Gnieżdżewie. Gospodarzami spotkania byli: Józef Roszman i Wiesława Roszman-Selin – konferansjer imprezy.

Brunon Ceszke

 

Wprowadził:

Skip to content