Co oferują nam mapy i przewodniki rowerowe po województwie pomorskim?

Jak zaplanować wycieczkę na dwóch kółkach i znaleźć nowe trasy? Przejrzeliśmy wydawnictwa Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego i Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Jest w czym wybierać.

Dobrze zaplanowana wycieczka rowerową opiera się m.in. na przemyślanym wyborze trasy. Pomóc mogą nam w tym zadaniu przewodniki i mapy rowerowe, które poprowadzą nas przez gąszcz pomorskich traktów.

Super dokładne i solidne mapy

Mapy wydane w Departamencie Turystyki Urzędu Marszałkowskiego obejmują całe Pomorskie wzdłuż i wszerz. Od Helu po Ustkę, przez Kociewie i Powiśle. To w sumie 8 map przedstawiających każdy region województwa. Z dokładanymi mapami zaplanujemy wycieczkę rodzinną oraz przeznaczoną dla bardziej doświadczonych rowerzystów. Ich uniwersalność to duża zaleta, a szczegółowość pozwala precyzyjnie planować rowerowe wypady. Część map zawiera też opisy krajoznawcze kilku szlaków rowerowych.

– Mapy są bardzo solidnie i atrakcyjnie wydane. Hitem jest m.in. materiał, z jakiego je przygotowaliśmy – mówi Michał Bieliński z Departamentu Turystki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Laminowany papier sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych i posłuży bardzo długo.

Województwo pomorskie na rowerze w pigułce

Z kolei przewodnik „Rowerowe Inspiracje”, który powstał we współpracy z PROT, to zbiór pomysłów wycieczek rowerowych po całym województwie, ujętych w jednej poręcznej książeczce na spirali. W przewodniku znajdziemy propozycje 31 tras wraz z mapami, które przybliżają najciekawsze i najbardziej malownicze miejsca w województwie pomorskim. Najkrótsza z nich ma jedynie 5 km (Pętla Reja po Sopocie), a najdłuższa to prawie 230 km z Rytla, przez Bytów, Słupsk, Ustkę aż po Łebę. Każda z tych tras jest dokładnie opisana. Podstawowe informacje to długość, trudność, dominująca nawierzchnia, czas potrzebny do jej pokonania czy rekomendowany rodzaj roweru. Dzięki temu łatwiej jest planować wyjazd i zdecydować się na konkretny szlak.

Trasa rowerowa R10. Okolice rezerwatu Beka. Fot. Aleksandra Chalińska
Trasa rowerowa R10. Okolice rezerwatu Beka. Fot. Aleksandra Chalińska

Znajdziemy tu także kilka zdań o tym, jak dobrze przygotować się do wycieczki rowerowej. A ciekawym dodatkiem są też informacje o dwóch trasach rowerowych o znaczeniu międzynarodowym – R10 (Nadmorski Szlak Hanzeatycki, który w Pomorskiem zaczyna się w Ustce a kończy w Kępkach na granicy z województwem warmińsko-mazurskim) oraz R9 (Wiślana Trasa Rowerowa, która w naszym województwie biegnie od Gdańska do Kwidzyna). Docelowo będą one częścią europejskiej sieci szlaków rowerowych Euro Velo.

– Przewodnik „Rowerowe inspiracje” można nabyć w Informacji Turystycznej PROT w Bramie Wyżynnej w Gdańsku – mówi Piotr Książek z Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Z kolei poszczególne mapy można dostać w czasie imprez rowerowych, na których województwo pomorskie promuje turystykę rowerową oraz w czasie targów turystycznych.

Przewodnik oraz mapy dostępne są również na stronie internetowej pomorskie.travel. Można je bezpłatnie pobrać na swój komputer w formacie pdf.

źródło / pomorskie.eu

Wprowadził:

Skip to content