OKSiT

Dożynki 2019

25 sierpnia w Połchowie odbędą się Kaszubskie Dożynki Powiatu Puckiego i Gminy Puck. Oprócz tradycyjnej wspólnej mszy świętej i korowodu z wieńcami nie zabraknie także kulturalnych i sportowych wrażeń. Zwieńczeniem imprezy będzie koncert Rafała Brzozowskiego.

Dożynki to coroczne święto ludowe święto plonów, związane z ukończeniem żniw. W tym roku Powiat Pucki organizuje wspólnie to wydarzenie wraz z Gminą Puck. Wspólne Kaszubskie dożynki odbędą się w tym roku w Połchowie.

W ramach wydarzenia najpierw odprawiona zostanie wspólna msza święta, która odbędzie się na na boisku. Po niej zorganizowany zostanie korowód z wieńcami. Trasa korowodu wieść będzie od Klubu Kultury przy ulicy Św. Agaty do ulicy Dworcowej na stadion.

W ramach Dożynek organizowanych przez Powiat Pucki i Gminę Puck przeprowadzone zostaną konkursy, w których zmierzą się ze sobą poszczególne sołectwa. Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk oraz Starosta Pucki Jarosław Białk serdecznie zachęcają do udziału we wspólnej zabawie.

W ramach rywalizacji przygotowano dwie niecodzienne konkurencje. Pierwsza z nich to ułożenie „żniwnej krutki”. Sołectwo reprezentuje jedna osoba, która ma za zadanie ułożyć tradycyjną krutkę z kwiatów, zbóż, dostarczonych przez organizatora. Drugie zadanie to Rzut Stolemowy — rzut przygotowanym wcześniej kamieniem o wadze 16,5 kg. Każde sołectwo reprezentuje jeden mężczyzna. Styl rzutu dowolny — liczy się uzyskanie jak najdalszej odległości.

Tradycyjnie odbędzie się również konkurs na Wieniec Dożynkowy. Do wykonania wieńca mogą być użyte zboża, płody rolne, owoce, zioła i kwiaty uprawiane w regionie pomorskim.   Zgłoszenia do udziału w konkursie należy składać do 16 sierpnia w OKSiT Gminy Puck.

Oprócz zmagań sportowych i arystycznych nie zabraknie emocji kulturalnych. Podczas dożynek wystąpią: Warszawska Kapela z Targówka, Melomany, a gwiazdą wieczoru będzie wokalista Rafał Brzozowski. Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu.

Program – Kaszubskie Dożynki  Powiatu Puckiego i Gminy Puck /Połchowo '2019

11.30 przyjazd delegacji sołeckich z wieńcami do Połchowa

– spotkanie przed Wiejskim Klubem Kultury ’OKSiT

/ formowanie korowodu na ul. Św. Agaty (od WKK w kierunku boiska) 12.00 przemarsz korowodu dożynkowego z Orkiestrą Dętą ze Strzelna na boisko sportowe / miejsce Dożynek

  • od ok. 12.15 w trakcie dochodzenia korowodu przed scenę, stopniowa prezentacja gmin i sołectw – uczestników Dożynek
  • po ustawieniu wieńców, zgodnie z Ceremoniałem, wciągnięcie przez Starostę i Wójta wieńca Dożynkowego na maszt
  • Hymn Kaszubski / Orkiestra Dęta ze Strzelna

12.30  przekazanie na scenie przez Starostów dożynkowych chleba na ręce Starosty Powiatu Puckiego i Wójta Gminy Puck

12.40 Msza Św. Dożynkowa / scena na boisku

13.30  przemówienia Gospodarzy Dożynek i  dzielenie się chlebem z Uczestnikami Dożynek…

13.50  przemówienia Gości… Wręczanie nagród i dyplomów… Ogłoszenie wyników konkursu „Piękna Wieś Pomorska ’2019, w kategoriach: wieś i zagroda na szczeblu gminnym i powiatowym od ok. 14.15 występy artystyczne zespołów i konkursy… 

(w tle równolegle do występów: konkurs dla Sołectw i KGW / Krutka Wiązanka Żniwna)

15.15 Rzut Stolemowy – konkurs siłowy rzucania kamieniem

16.00  występ zespołu Warszawska Kapela z Targówka

17.20 wyniki konkursów: Wieńca Dożynkowego, Wiązanki Żniwnej i pozostałych

18.00 wieczór z muzyką i tańcem…  MeloMany

19.30 Gwiazda Dożynek: Rafał Brzozowski

Ponadto towarzyszyć będą: kuchnia kaszubska i kawiarenka, wesołe miasteczko oraz prezentacje twórców ludowych, stoiska handlowe…

Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck

84-100 Puck, ul. 10 Lutego 29, tel/fax  58 673 16 55

 

 

Wprowadził:

Skip to content