Dzień Bursztynu 2023 w Parku Kulturowym w Rzucewie

Prawdziwie letnia aura przywitała uczestników Dnia Bursztynu, festynu edukacyjnego w Osadzie Łowców Fok w Rzucewie.

Przybyli do Osady goście oglądali pracę ludzi w  dawnych warsztatach rzemieślniczych, reprezentujących zawody, które są już dziś rzadkie i odchodzą w zapomnienie. Tytułowym dla imprezy był warsztat bursztynnika reprezentowany przez Pana Piotra Adamczyka. Opowiadał on o różnych rodzajach bursztynu, sposobach jego obróbki i przydatności jantaru, który może być używany nie tylko w jubilerstwie.

Dużym zainteresowaniem cieszył się także warsztat garncarski Pana Arkadiusza Arkusińskiego. Pan Arkadiusz  uczył podstaw pracy garncarza na kole garncarskim. Nowi adepci tej sztuki zabierali swoje własnoręcznie wykonane naczynia ze sobą.

Nie zabrakło także stanowiska rogarza-tabakiernika. Pan Jan Drzeżdżon prezentował swoje wyroby tabakierki z rogów i przedstawiał etapy produkcji tabaki.

Na festynie o ziołach – naturalnych lekarstwach z naszych pól i ogrodów opowiadali Państwo Beata i Jacek Wojtukiewicz. U zielarzy nabywano gotowe preparaty ziołowe oraz uzyskiwano porady jak suszyć i zbierać rośliny posiadające lecznicze właściwości.

W Dzień Bursztynu można też było spotkać Pana Wojtka Dettlaffa pasjonata łucznictwa, który pokazywał różne rodzaje łuków i zachęcał do nauki strzelania z tej jednej z najstarszych broni miotającej, mającej już 35 tysięcy lat.

Organizatorzy imprezy zadbali także o oprawę muzyczną wydarzenia. Słuchaliśmy muzyki szantowej  zespołu Siebie Warci i kaszubskich pieśni w wykonaniu chórów Bursztynki i Kaszubianki.

Jak zawsze w czasie wydarzeń plenerowych w Osadzie można było poznawać smaki kaszubskiej kuchni przygotowanej przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Rzucewa. Szereg interesujących wydarzeń i piękna pogoda przyciągnęły do Osady wielu gości. Impreza zakończyła się w późnych godzinach popołudniowych.

Tekst i fotografie- Piotr Rumanowski

Wprowadził:

Skip to content