Dzień bursztynu w Osadzie w Rzucewie

Nowym wydarzeniem zorganizowanym przez OKSiT w Gminie Puck na terenie Parku Kulturowego w Rzucewie był festyn „Dzień bursztynu”. Impreza miała charakter popularyzatorski, warsztatowy jak i muzyczny. Temat przewodni wydarzenia poświęcony był bursztynowi czyli jantarowi zwanemu też ,,Złotem Północy”. Ten kruszec towarzyszący nam przez tysiąclecia ma istotne znaczenie w jubilerstwie, medycynie, bywał też środkiem płatniczym. Historyczne ,,Bursztynowe szlaki” handlowe świadczą o jego znaczeniu w wymianach handlowych. Naukowcy zachwycają się ukrytymi w nim inkluzjami pochodzącymi z prawieków.
W czasie „Dnia bursztynu” można było poznać przeróżne rodzaje jantaru, dowiedzieć się o jego niezwykłych właściwościach, zapoznać się ze sposobami jego obróbki. Taki rodzaj popularyzacji nadmorskiego kruszca przygotował archeolog Pan Eryk Popkiewicz. Poszukiwanie bursztynu w piasku, tworzenie inkluzji w sztucznym kruszcu, czyli zajęcia przygotowane specjalnie dla dzieci prowadziła Pani Bożena Witczak. Historyczny i popularyzatorski charakter imprezy podkreślała wioska dawnych rzemiosł, w której można było czynnie uczestniczyć w pracy dawnych warsztatów: łyżkarza, olejarza, powroźnika i kowala. Dodatkowym atutem wydarzenia była nowa wystawa planszowa w Chacie Kaszubskiej pt. „Narzędzia kamienne z rzucewskiej osady”. Na imprezie w Parku Kulturowym gościliśmy także zielarza Pana Jacka Wojtukiewicza, który opowiadał o ziołach stosowanych do celów leczniczych i profilaktycznych. Goście aktywnie spędzający czas skorzystali z możliwości uczenia się strzelania z łuku sportowego. Zajęcia te przygotował i poprowadził Pan Wojciech Dettlaff. Muzycznym tłem imprezy były występy zespołu „Ale Babki” oraz grupy „Kamila Badziocha”. Obecni na festynie liczni goście korzystali z poczęstunku przygotowanego przez Panie z KGW z Rzucewa.
Przygotowane atrakcje zainteresowały liczną grupę turystów i mieszkańców Gminy. Kolejne wydarzenia w Parku Kulturowym w Rzucewie już wkrótce. Zachęcamy do odwiedzania Osady w Rzucewie od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 17.00.

Wprowadził:

Biuro OKSiT

W dniu 31 maja będzie nieczynne

Grota Mechowska

w dniu 30 maja
czynna od godziny 13.00

Stanica Wodna w Swarzewie

w dniach 30 maja- 2 czerwca
zaprasza do korzystania ze sprzętu wodnego codziennie w godzinach 10.00- 18.00

Park Kulturowy
Osada Łowców Fok w Rzucewie

w dniach 30 maja - 2 czerwca
zaprasza codziennie w godzinach 9.00-17.00
Ostatnich zwiedzających zapraszamy do godz.16.30

Skip to content