Europejskie Dni Dziedzictwa w Parku Kulturowym Osada Łowców Fok w Rzucewie 2023

Minęła kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczne obchody tego wydarzenia w naszej gminie odbyły się 9 i 10 września w Parku Kulturowym Osada Łowców Fok w Rzucewie. Ze względu na 10 lecie istnienia Parku Kulturowego świętowano je szczególnie uroczyście.
Tegorocznym obchodom EDD towarzyszyło hasło: „Żywe dziedzictwo tradycje od pokoleń”. Symbolicznego otwarcia wydarzenia w Rzucewie dokonali: Dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck- Pan Jan Paweł Dettlaff oraz Pani Danuta Król- archeolog. Pani Danuta dokonała również otwarcia wystaw wpisujących się w główny nurt programowy EDD pt.: „ Rybactwo tradycja od pokoleń” oraz „Inne parki kulturowe- ochrona i zagospodarowanie”.
Świętowanie EDD w Rzucewie ubarwiły stoiska i wystawy twórców ludowych z terenu Ziemi Puckiej oraz degustacja potraw przygotowanych przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. W klimat kaszubskiej muzyki wprowadził zebranych chór kaszubski „Bursztynki” z Mieroszyna oraz zespół „Bliza”.
W drugim dniu obchodów rozegrany został X Pomorski Turniej w Rzucaniu Oszczepem przy Pomocy Miotacza z Epoki Kamienia. Pod czujnym okiem Pana Andrzeja Wędzika. do turniejowych zmagań stanęli dorośli oraz dzieci i młodzież. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom. Najlepsi w turnieju otrzymali dodatkowo pamiątkowe puchary. W czasie EDD został zaprezentowany zabytek odnaleziony przypadkowo w czasie spaceru na plaży przez Pana Mariusza Labudę z Gdyni. Był to fragment motyczki rogowej wstępnie datowany przez Panią archeolog na 5 tys. lat p.n.e. Zabytek po spełnieniu odpowiednich procedur wzbogaci zbiory muzeum w Osadzie.
Wszystkim przybyłym na tegoroczne obchody EDD w Rzucewie serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu i jednocześnie zapraszamy to korzystania z naszej oferty kulturalnej i edukacyjnej. Organizatorzy składają też serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniach do wydarzenia Panom: Przewodniczącemu Rady Gminy Puck Adamowi Stynowi oraz Radnemu Gminy Florianowi Pieperowi.

GALERIA ZDJĘĆ

Wprowadził:

Biuro OKSiT

W dniu 31 maja będzie nieczynne

Grota Mechowska

w dniu 30 maja
czynna od godziny 13.00

Stanica Wodna w Swarzewie

w dniach 30 maja- 2 czerwca
zaprasza do korzystania ze sprzętu wodnego codziennie w godzinach 10.00- 18.00

Park Kulturowy
Osada Łowców Fok w Rzucewie

w dniach 30 maja - 2 czerwca
zaprasza codziennie w godzinach 9.00-17.00
Ostatnich zwiedzających zapraszamy do godz.16.30

Skip to content