Ferie zimowe w Osadzie Łowców Fok

W Osadzie Łowców Fok w Rzucewie zakończyliśmy już zajęcia dla dzieci w okresie ferii zimowych. Było ciekawie wesoło a frekwencja dopisała. W swoich działaniach staraliśmy się łączyć zabawę i edukację. W zorganizowanych wydarzeniach, projekcjach filmowych, warsztatach manualnych, wskazywaliśmy na wartości, które są ważne: piękno ojczystej przyrody i konieczność jej ochrony, ciekawą historię regionu, niepowtarzalne i oryginalne cechy kultury kaszubskiej. Gościliśmy w Osadzie ludzi pasjonatów, którzy mówili o swoich zainteresowaniach.

Tak więc w Osadzie w Chacie kaszubskiej odbyły spotkania z pracownikami Błękitnej Szkoły Stacji Morskiej z Helu opowiadającymi o florze i faunie Bałtyku, zajęcia plastyczne i wizyty twórców ludowych, wprowadzających dzieci w tajniki malarstwa na szkle i rzeźbiarstwa. Osadę odwiedzili też goście z Nadleśnictwa Wejherowo, którzy przedstawili słuchaczom znanych i nieznanych mieszkańców pomorskich lasów. Zapewne udało się przełamać uprzedzenia do tajemniczych trochę groźnych zwierząt po spotkaniu z przyrodnikami, którzy przynieśli ze sobą swoich ulubieńców, węże i nietoperze. Na koniec zimowych ferii rozmawialiśmy ze strażakami z OSP w Żelistrzewie o ich trudnej i odpowiedzialnej pracy. Dzieci poznały nowoczesny specjalistyczny sprzęt służący ratowaniu ludzi.

Prawie wszystkie spotkania kończyły się rozpaleniem ogniska i pieczeniem kiełbasek. Odwiedziły nas m. in. dzieci z Wiejskich Klubów Kultury z: Sławutowa, Osłonina, Błądzikowa, Swarzewa, Połczyna, Połchowa, Leśniewa oraz ze Smolna, Rzucewa, Żelistrzewa i Starzyna.

Organizacja ferii nie byłaby możliwa bez współpracy i zaangażowania wielu osób i instytucji. Chcieliśmy wszystkim podziękować a zwłaszcza tym, którzy bezinteresownie zechcieli spędzić z nami czas dzieląc się swoimi pasjami i zainteresowaniami. Wyrazy wdzięczności dla:Pani Beaty Wojtukiewicz instruktora kultury Klubu 43 Bazy Lotnictwa, pracownikom Błękitnej Szkoły Stacji Morskiej w Helu, Państwu Justynie Kępie i Mikołajowi Koss, artystce ludowej Pani Marii Szczygielskiej, Pani Anecie Zapart z Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, Panom Tomaszowi Wiczanowskiemu i Piotrowi Greca z Nadleśnictwa Wejherowo oraz strażakom z OSP w Żelistrzewie. Serdeczne podziękowania od dzieci i pracowników Osady a najlepszą recenzją waszych działań były uśmiechnięte buzie zadowolonych dzieci entuzjastycznie reagujących na propozycje zajęć i warsztatów

Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych do odwiedzania Parku Kulturowego Osada Łowców Fok w Rzucewie w Gminie Puck od wtorku do niedzieli w godzinach od 8.00 do 16.00.

Piotr Rumanowski

Wprowadził:

Skip to content