Kolosy za rok 2014 oraz 17. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

17. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów połączone z Kolosami 2014, rozpoczną się w piątek 13 marca w Gdyni. 

Swoje spotkania poprowadzą: Olek Doba, Denis Urubko, Tomek „Czapa” Mackiewicz, Andrzej Bargiel, Piotr Strzeżysz i wielu innych. Niedzielny finał, podczas którego wręczone zostaną statuetki za największe podróżnicze dokonania ubiegłego roku, poprowadzą Sylwia Bukowicka
i Tomek Michniewicz.

Przez trzy dni w hali Gdynia Arena zobaczymy kilkadziesiąt pokazów zdjęć oraz filmów, przedstawiających najważniejsze polskie osiągnięcia eksploracyjne 2014 r. Ponadto drugie tyle prezentacji odbywających się ramach Fotoplastykonu, będzie można oglądać w salach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

Rok 2014 pod wieloma względami należał do Aleksandra Doby, którego nie mogłoby zabraknąć w Gdyni. W tym roku (w sobotę) zrelacjonuje wyprawę najdłuższą w historii kajakarstwa morskiego: swój drugi samotny trawers Atlantyku.

Również w sobotę gościem Kolosów będzie Denis Urubko (od niedawna obywatel Rzeczpospolitej Polskiej). Jeden z najwybitniejszych współczesnych himalaistów, zdobywca Korony Himalajów i pierwszy człowiek, który zimą stanął na wierzchołkach Makalu i Gaszerbruma II, przedstawi w Gdyni historię swojej zawiłej górskiej kariery – będzie mówił m.in. o próbie wytyczenia nowej drogi na Manaslu oraz wyprawie zakończonej zdobyciem Kanczendzongi od północy.

Z kolei w niedzielę będzie okazja, by spotkać się z Tomkiem Mackiewiczem. Jego dramatyczną, piątą próbę zimowego wejścia na wciąż niezdobyty o tej porze roku szczyt Nanga Parbat, śledziło w internecie tysiące sympatyków. Opowie podczas spotkania o tym, co wydarzyło się w Karakorum, o podejściu na 7800 metrów i o upadku, który o mały włos nie skończył się tragicznie.

Usatysfakcjonowani będą także żeglarze, gdyż na Kolosach znajdzie się miejsce m.in. dla relacji z wyprawy śladami Władysława Wagnera, której uczestnicy w latach 2010-2014 opłynęli dookoła świat, oraz z rejsu dookoła bieguna północnego jachtem „Lady Dana 44”.

Z kolei grotołazi nie powinni przegapić sprawozdania Dariusza Bartoszewskiego z ubiegłorocznych postępów w eksploracji jaskini Hagengebirge.

Co więcej na przybyłych będzie czekać:

– relacja z rekordowego lotu balonem na ogrzane powietrze (na wysokości ponad 11 tys. metrów), zakończonego skokiem ze spadochronu trójki śmiałków;

– opowieść o przebiegu ekspedycji Cinemaya Panamericana, zorganizowanej śladami Tony’ego Halika;

– prezentacja Krzysztofa Suchowierskiego na temat ekstremalnej rowerowej przeprawy przez Jakucję – zimą;

– premiera arcyciekawego, pełnego ironii, ale i trudnych pytań, filmu Uciec na Pitcairn (w niedzielę wieczorem).

I wreszcie uwielbiani przez publiczność Kolosów samotnicy: Piotr Strzeżysz (dopiero co zakończył wreszcie swoją przeprawę rowerem z północy na południe Ameryki) i Łukasz Supergan (w 2014 roku przemierzył – jak zwykle – piechotą Iran, wędrując przez góry Zagros).

Ponadto – zmiana!

W tym roku Kolosy odbędą się nie tylko w hali Gdynia Arena (na dużej sali, mieszczącej jednorazowo 4 tys. Widzów oraz w sali seminaryjnej), ale po raz pierwszy w historii również w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (Aleja Zwycięstwa 96/98, ok. 10-15 minut pieszo od hali Gdynia Arena). Do dyspozycji uczestników 17.OSPŻiA będą tam dwie sale. W większej, 330-osobowej, zagości Fotoplastykon, czyli pokazy, które miały dotąd miejsce w sali seminaryjnej – będzie trzy razy więcej miejsca, większy ekran i lepsze nagłośnienie – natomiast w mniejszej, 90-osobowej sali PPNT, przez cały czas będzie się odbywała transmisja „na żywo” z tego, co dzieje się na dużej sali
w hali Gdynia Arena.

Zwieńczeniem imprezy tradycyjnie będzie wręczenie Kolosów – statuetek za dokonania roku, które Kapituła przyzna w pięciu kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Żeglarstwo i Wyczyn roku. W niedzielne popołudnie poznamy także nazwiska laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady i nagród publiczności.

Wcześniej, w piątkowy wieczór, rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę im. Pawła Edmunda Strzeleckiego, którego organizatorem jest Muzeum Emigracji w Gdyni.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Kolosy 2015 A2 (420×594+3 mm).indd

Wprowadził:

Skip to content