Mistrz pięknego czytania w języku kaszubskim ze Szkoły Podstawowej w Swarzewie!

Dzieci z klas I – VI Szkoły Podstawowej w Swarzewie od lat uczą się języka kaszubskiego. Chętnie podejmują wyzwania związane z licznymi konkursami. W tym roku po raz pierwszy w naszej gminie odbył się konkurs pięknego czytania w języku kaszubskim:

„III Regionalné Kònkùrs Dlô Czëtińców „Méster Bëlnégò Czëtaniô”/ IV Pòwiatowò-Gminowi Kònkùrs Dlô Czëtińców „Méster Bëlnégò Czëtaniô”.

12 października 2016r. w Strzelnie odbyły się eliminacje gminy Puck.  Z naszej szkoły do konkursu przystąpiły dwie uczennice z klasy III – Wiktoria Kryża i Gabriela Kędzia. Zgodnie z regulaminem dziewczynki musiały wykazać się umiejętnością czytania w języku kaszubskim opowiadań Janusza Mamelskiego ze zbioru „Bôjczi kaszëbsczé” (bajki kaszubskie). Oceniając uczestników konkursu komisja brała pod uwagę: czystość i poprawność wymowy, prawidłowe akcentowanie w obrębie wyrazów i większych części składniowych, melodię wymowy, swobodę wypowiedzi i naturalność posługiwania się językiem.

Sumienna i systematyczna praca opłaciła się. Gabriela Kędzia zajęła I miejsce, a Wiktoria Kryża II miejsce w kategorii klas I – III.

Uczennice zakwalifikowały się do finału regionalnego w Bolszewie, który odbył się 26 listopada 2016r.  Dziewczynki godnie reprezentowały nasz region czytając pięknie fragmenty bajek Janusza Mamelskiego, oczywiście po kaszubsku. W kategorii klas I – III wystąpiło kilkunastu uczestników z różnych stron Kaszub. Gabriela Kędzia otrzymała I miejsce oraz tytuł: „Mésterk Bëlnégò Czëtaniô.

Opiekun: Katarzyna Bialkowska

Wprowadził:

Skip to content