Moje wymarzone wakacje w górach

Dzieci ze świetlicy opiekuńczo – wychowawczej w Starzynie wzięły udział w konkursie „Moje wymarzone wakacje w górach” organizowanym przez radiową Trójkę .

Warunkiem udziału było wykonanie pracy plastycznej na temat wymarzonych wakacji w górach. Nasza grupa wykonała pracę w formie walizki podróżnej, której ścianki przedstawiały krajobrazy gór  oraz różnego rodzaju aktywności, które można tam wykonywać. Z kolei w środku walizki znajdowały się listy od dzieci do rodziców, które wysyłałyby z wyjazdu w góry.

Był to konkurs ogólnopolski, który wygrały trzy placówki z następujących miejscowości: Starzyno, Bierutowo i Warszawa.

Wspólnie przebywaliśmy w Hotelu Las w Piechowicach niedaleko Szklarskiej Poręby. Dzieci brały udział w różnego rodzaju atrakcjach, takich jak: jazda na skuterach śnieżnych, nartach biegowych, zjeżdżalni grawitacyjnej. Ogromne wrażenie wywarł na grupie zakręt śmierci, rozlegający się nad przepaścią. Wędrując na górskim szlaku odwiedziliśmy Chatę Walońską. Walończycy przybyli na nasze tereny w poszukiwaniu minerałów, w które obfitowały Karkonosze. Podobno poszukiwanie skarbów łączyło się z praktyką magiczną . Dzieci zostały zakute w dyby, wychowawczynie zostały mianowane wiedźmami walońskimi- najmądrzejsze z kobiet;). Wszyscy musieliśmy przejść szereg mrożących krew w żyłach walońskich konkurencji. W Chacie Walońskiej widzieliśmy także Muzeum Ziemi, w którym znajdowały się przepiękne minerały.

Chodząc po górach zdobyliśmy chyboczącą skałę „Chybotek”, oraz odkryliśmy przepiękny „Złoty Widok”, który odkrywał panoramę Karkonoszy. Dzieci były zachwycone. Zobaczyliśmy także Wodospad Szklarki oraz Kamieńczyk.

W hotelu czekało na nas również mnóstwo atrakcji. Dzieci brały udział w warsztatach barmańskich – gdzie uczyły się robić kolorowe, owocowe koktajle, cukierniczych – gdzie razem z cukiernikiem tworzyły ogromny tort oraz gastronomicznych, na których szefowa kuchni pokazywała nam pracę kuchni, a dzieci tworzyły wspólnie dania obiadowe oraz deser. Ulubioną atrakcją dla dzieci był basen, z którego mogły korzystać bez ograniczeń. Wieczorem graliśmy w bilarda, bawiliśmy się na dyskotekach oraz uczestniczyliśmy w karaoke.

Pod koniec wyjazdu braliśmy udział w grze terenowej, gdzie biegając prowadzeni przez GPS zdobywaliśmy kolejne wyznaczone punkty. Dzieciaki zżyły się z innymi grupami – podczas pożegnań nie brakowało wzruszeń i łez. Zostały zaplanowane wzajemne odwiedziny.

Dla naszych dzieci i młodzieży wygranie tego konkursu było ogromnym sukcesem i wyróżnieniem. Wygrana konkursu jest ogromną motywacją do dalszej pracy, zwiększa wiarę w siebie, umacnia grupę oraz pokazuje, że wspólnie możemy wiele osiągnąć, a każdy z osobna wnosi coś wyjątkowego w naszą pracę i nasze działania.

Wyjazd pozwolił nam także poznać się bliżej oraz wzmocnić nasze relacje.

Jest to ogromne wyróżnienie. Rozpoczęliśmy poszukiwanie następnych konkursów 🙂

Przy tej okazji chciałybyśmy poruszyć wątek, jak ważnym miejscem dla dzieci są świetlice opiekuńczo – wychowawcze, których działanie jest często niezauważane. Staramy się w świetlicach zapewnić dzieciom bezpieczne miejsce, które będzie dawało im możliwość rozwoju, poznania siebie, zwiększenia wiary we własne możliwości oraz pozwoli na chwilę wypoczynku. Spędzamy razem Święta, organizujemy wyjścia i  zajęcia sportowe. Staramy się stworzyć relacje, w których dzieciaki wiedzą , że są akceptowane takimi jakie są, uczą się emocji, uczą się siebie nawzajem, dostają wsparcie i zrozumienie. Świetlica opiekuńczo – wychowawcza jest bardzo ważnym miejscem dla dzieci i młodzieży.

Wychowawcy świetlicy opiekuńczo- wychowawczej w Starzynie Magdalena Chmielowiec, Agnieszka Kulka.

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,6125339285260330065]

Wprowadził:

Skip to content