Placówki kultury – dbają i pamiętają…

GALERIA FOTO

 

Pandemia w tym roku nie pozwoliła na godne uczczenie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Cmentarze świeciły pustkami. Szczególny okres refleksji i pamięci o tych, którzy odeszli do wieczności, przeżywaliśmy poza opłotkami miejsca spoczynku naszych bliskich. Czas wyrażenia głębszego szacunku dla nich, obchodziliśmy w sposób dotąd nie spotykany…

Jednakże zanim zamknięto  cmentarze, zostały otwarte nasze serca. I to nie tylko wobec najbliższych, ale i tych, o których grobach już zapomniano. A Oni, też tworzyli naszą lokalną historię, nasze lokalne dziedzictwo kulturowe…

Właśnie z myślą o Nich, placówki kultury w Gminie Puck włączyły się w akcję „Dbamy i Pamiętamy”. Ostatnia dekada października przepełniona była troskliwym działaniem animatorów kultury i ich współpracowników, aby pejzaż naszych cmentarzy i innych miejsc spoczynku pozbawiony był śladów zapomnienia i brakiem szacunku dla tych, którzy poprzedzili nas w drodze do wieczności.

Wykonywanym wieńcom, stroikom i najrozmaitszym plastycznym cudeńkom, towarzyszył ogrom włożonego  serca  i upust kreatywnych możliwości bywalców naszych placówek kultury. Przy grobach  z wielkim animuszem,  likwidowano  niepotrzebne zarosty, opadnięte liście  czy porozrzucane gałęzie.

Skala efektów uwidoczniona jest na załączonych fotkach. Pamiętano i zadbano m.in. o Sanktuarium Piaśnickie ku czci pomordowanych, cmentarz komunalny Puck – Błądzikowo, cmentarz w Pucku nad Zatoką, groby rodziny Below w Sławutowie czy Radenakherów w Celbowie, miejsce pamięci żołnierzy radzieckich w Mrzezinie a także wszystkie lokalne cmentarze, gdzie funkcjonują placówki kultury.

Brunon Ceszke

 

Nadchodzi czas szczególny. Czas refleksji i zadumy o przemijaniu…

Czas pamięci o bliskich i dalszych…

Czas wyrażenia głębszego szacunku dla tych, którzy odeszli, ale i są z nami w naszych sercach…

Wreszcie czas, aby nie zapomnieć o tych, o których grobach już zapomniano, którzy „znikąd ratunku już nie mają”… A Oni, też tworzyli naszą lokalną historię, nasze lokalne dziedzictwo kulturowe…

Właśnie z myślą o Nich placówki kultury w Gminie Puck włączają się w akcję „Dbamy i Pamiętamy”. Akcja będzie polegała na porządkowaniu grobów, które są opuszczone i pozbawione jakichkolwiek śladów pamięci przez osoby żyjące.

Placówki kultury zapraszają wszystkich chętnych, którym pamięć i szacunek dla Drugiego Człowieka jest bliska sercu. Pierwsze spotkania odbędą się:

Połchowo 13 października, Gnieżdżewo 14 października, Błądzikowo 15 października, Darzlubie 15 października, Strzelno 15 października,  Połczyno 16 października, Leśniewo 19 października, Celbowo 21 października, Osłonino 22 października, Żelistrzewo 24 października.

Kolejne spotkania będą ustalane bezpośrednio po każdorazowym działaniu.

 

 

Wprowadził:

Skip to content