Promocja Parku Kulturowego Osada Łowców Fok w Krzemionkach Opatowskich

Park Kulturowy Osada Łowców Fok w Rzucewie – promocja w Krzemionkach Opatowskich…  16-24 lipca 2022

W 2022 roku obchodzimy 100-lecie odkrycia Pradziejowych Kopalni Krzemienia Pasiastego w Krzemionkach (woj. świętokrzyskie), to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Program obchodów zakładał pokazanie wieloletniej historii badań wykopaliskowych, sylwetek badaczy biorących udział w odkrywaniu kopalni, a także dzisiejsze zagospodarowanie stanowiska. Na obchodach krzemionkowskich (16-24 lipca 2022) nie mogło zabraknąć akcentu nadmorskiego. Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przygotował wystawę planszową pt. „Rzucewo – Od osady z epoki kamienia do Parku Kulturowego Osada Łowców Fok w Rzucewie”, była prezentowana w miejscu gdzie odbywały się widowiska plenerowe, po obchodach wystawę można oglądać  na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Krzemionkach. Uzupełnieniem wystawy była prezentacja multimedialna i wykład, autorstwa Danuty Król i Jana P. Dettlaffa pt. „Nadmorskie dziedzictwo archeologiczne. Wczoraj i dziś”. Niewiele jest stanowisk archeologicznych w Polsce o tak bogatej historii badań, Krzemionki podobnie jak Rzucewo należą do najważniejszych stanowisk z epoki kamienia w Polsce.
Obecnie muzealnicy i archeolodzy z Krzemionek podejmują działania związane z powołaniem parku kulturowego stanowiącego otoczenie pradziejowych kopalni wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Dlatego też Krzemionki były doskonałym miejscem do promocji rzucewskiego parku kulturowego i pokazania jak powstawał i jak obecnie działa.
Dziękujemy Kolegom z Muzeum w Krzemionkach za zaproszenie i możliwość pokazania nadmorskiego dziedzictwa archeologicznego licznie zebranym Gościom i turystom odwiedzającym muzeum…

Promocja Parku Kulturowego Osada Łowców Fok w Krzemionkach Opatowskich

Wprowadził:

Biuro OKSiT

W dniu 31 maja będzie nieczynne

Grota Mechowska

w dniu 30 maja
czynna od godziny 13.00

Stanica Wodna w Swarzewie

w dniach 30 maja- 2 czerwca
zaprasza do korzystania ze sprzętu wodnego codziennie w godzinach 10.00- 18.00

Park Kulturowy
Osada Łowców Fok w Rzucewie

w dniach 30 maja - 2 czerwca
zaprasza codziennie w godzinach 9.00-17.00
Ostatnich zwiedzających zapraszamy do godz.16.30

Skip to content