Przegląd Zespołów Kolędniczych

 

Sala żelistrzewskiego domu kultury była areną kolędniczych występów artystycznych. Jak co roku, w okolicach „Trzech Króli” zjeżdżają tutaj zespoły kolędnicze dzieci i młodzieży, aby wspólnie świętować bogate tradycje związane z okresem bożonarodzeniowym i noworocznym na Kaszubach.

Na scenie zaprezentowało się sześć grup artystycznych: z Mieroszyna, Strzelna, Swarzewa, Rekowa Górnego, Werblini i Leśniewa. Komisja pod przewodnictwem Józefa Roszmana pierwszą nagrodę przyznała kolędnikom ze Szkoły Podstawowej w Swarzewie. Podopieczni Katarzyny Bialkowskiej i Marii Wolff zaprezentowali widowisko „Najcenniejszy skarb”. Drugą nagrodę zdobył zespół Marii Palachowskiej i Beaty Ziętarskiej ze Szkoły Podstawowej w Werblini za  „Jasełka Bożonarodzeniowe”. Trzecia nagroda powędrowała na ręce aktorów z Teatru Lalek Wiejskiego Domu Kultury w Strzelnie. Zespół pod kierunkiem Elżbiety Sikory-Jędrzejewskiej przedstawił w formie widowiska lalkowego sztukę pt. „Radosna Nowina”. Wyróżniono także „Małych Kolędników” ze Szkoły Podstawowej w Leśniewie. Publiczność w ich wykonaniu obejrzała jasełka pt. „Bóg się gdzieś rodzi, czemu nie we mnie ?”Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymały panie ze Swarzewa Katarzyna Bialkowska i Maria Wolff.  „Indywidualnością sceniczną” ogłoszono artystkę ze Swarzewa Agatę Boszke, która wcieliła się w rolę „córeczki”. Zaś „najciekawszymi kolędnikami” zostały: Helena Klebba „Maryja” ze Swarzewa oraz Julia Okoń „Maryja” z Leśniewa. Najmłodszą uczestniczką przeglądu tym razem była Wiktoria Ziemann  „dziecko” z Werblini.

Każdy zespół otrzymał: dyplom pamiątkowy,  statuetkę „Aniołka”, talon na zakup nagród oraz paczkę ze słodyczami.  Osobom wyróżnionym wręczono albumy „Kaszuby” i  dyplomy pamiątkowe.  W imieniu organizatora: Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck uczestnikom imprezy podziękował Brunon Ceszke. Podkreślił znaczącą rolę przeglądów w  propagowaniu tradycji kolędniczych w środowiskach lokalnych. Tradycji, które umacniają wśród najmłodszych świadomość  „najcenniejszego skarbu” dla ludzkości. Tradycji, która łączy pokolenia. Tradycji, która szczególnie otwiera serca jednych ku drugich…

Brunon Ceszke

GALERIA

 

Wprowadził:

Skip to content