Relacja z festynu „Łowisko” w Rzucewie 2021

Ostatnim wydarzeniem w Parku Kulturowym w Rzucewie był festyn „Łowisko”. Promowaliśmy to, co turystom i mieszkańcom kojarzy się z morzem: żeglarstwo, potrawy z ryb, rybackie tradycje i piękny kaszubski język.

Na scenie zabrzmiała muzyka kaszubska w wykonaniu zespołu „Czarne Kapelusze” oraz szanty w interpretacji grup: „Johny Roger” oraz „Grzegorz Tyszkiewicz Duo”.

Imprezę w języku kaszubskim prowadziła Pani Wiesława Roszman-Selin.

W czasie festynu, na plaży w Rzucewie, przed budynkiem Chaty Kaszubskiej odbył się zjazd użytkowników polinezyjskich łodzi PROA. To jednostki wymyślone prawie 2 tys. lat temu, rozpowszechnione na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Ich cechą charakterystyczną jest boczny pływak stabilizujący wąski kadłub oraz unikalny żagiel typu „kleszcze kraba”. Ciekawe konstrukcje wzbudzały zainteresowanie odwiedzających. O szczegółach dotyczących techniki żeglowania tymi jednostkami opowiadał organizator zjazdu Pan Janusz Ostrowski.

Zainteresowani mogli porównać wygląd tych łodzi z historycznymi modelami żaglowców i łodzi użytkowanych na Bałtyku i jeziorach pomorskich. Ich miniaturowe rekonstrukcje wypożyczone z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku urozmaiciły ekspozycję znajdującą się w budynku Chaty Kaszubskiej.

W czasie imprezy nie zabrakło akcentów kulinarnych. Ryby w różnej postaci serwowała „Kuchnia u Kaszuba” Pana Leszka Tomczaka. Dodatkowo można było posmakować domowych wypieków, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rzucewie.

Dziękujemy za liczne przybycie do Parku Kulturowego w Rzucewie. Zapraszamy do odwiedzania naszej placówki od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 16.00 oraz na atrakcje plenerowe przed budynkiem Chaty Kaszubskiej.

Najbliższą imprezą będzie „Dzień Bursztynu”, festyn edukacyjny, który odbędzie się 8 sierpnia od godz. 12.00 do 17.00. Serdecznie zapraszamy.

Piotr Rumanowski

Galeria zdjęć: 

https://flic.kr/s/aHsmWnDC6L

Wprowadził:

Biuro OKSiT

W dniu 31 maja będzie nieczynne

Grota Mechowska

w dniu 30 maja
czynna od godziny 13.00

Stanica Wodna w Swarzewie

w dniach 30 maja- 2 czerwca
zaprasza do korzystania ze sprzętu wodnego codziennie w godzinach 10.00- 18.00

Park Kulturowy
Osada Łowców Fok w Rzucewie

w dniach 30 maja - 2 czerwca
zaprasza codziennie w godzinach 9.00-17.00
Ostatnich zwiedzających zapraszamy do godz.16.30

Skip to content