Sławutowo
Święto Chleba, przedsmak dożynek…
Galeria Zdjęć
Od trzynastu lat tradycyjne dożynki w gminie Puck poprzedza Święto Chleba. W Sławutowie na placu przy klubie kultury gromadzą się mieszkańcy gminy i nie tylko, aby celebrować „chleb nasz powszedni”. W tutejszym piecu przydomowym miejscowe kobiety, na wzór ich mam i babć wkładają przygotowane w blachach ciasto, aby po godzinie wyjąć okazałe swojskie bochny chleba. W tym czasie, gdy żar ogarniał chlebowy zaczyn, tradycyjnie odbyła się msza św. dziękczynna z chlebem eucharystycznym.
Mszę św. celebrowali ks. dziekan Piotr Pastewski oraz gość z Ukrainy ks. Maksym Podlewski . Ten ostatni zaakcentował potrzebę ufności Bogu w trudnych sytuacjach. Przykład – własna parafia na Ukrainie. Brak jakichkolwiek warunków do funkcjonowania. A jednak… parafia się rozwija. Najważniejsze, otwartość ludzkich serc – dodał. Nie inaczej było w Sławutowie. Ofiarność zebranych była zadziwiająca.
Wydarzenie tradycyjnie odbywa się w Święto Matki Boskiej Zielnej. Stąd nie zabrakło święcenia bukietów zielnych, czy konkursu na najpiękniejszy bukiecik zielny (kaszëbskô krutka). Kaszubska Ziemia jest nie tylko źródłem pożywienia, ale i inspiracją dla artystów budzących wrażliwość serca i pozytywne emocje wśród widzów. Podobnie jak w roku 2007 na scenie wystąpiły zespoły… które miały wystąpić na XX Festiwalu Pieśni Kaszubskiej „Kaszëbsczé tóne nad Môlim Mòrzã” w Swarzewie. Ze względu na nie sprzyjającą pogodę przeniesiono do Sławutowa. Na scenie wystąpiły: żelistrzewskie „Sztrądowé Òstë”, mieroszyńskie „Bursztynki”, władysławowskie „Kaszubianki” oraz kapela „Bas” rodziny Klasa z Sierakowic i kapela „Plësta” Józefa Roszmana. Ten ostatni wystąpił również w roli gawędziarza kaszubskiego. Kapituła „Bursztynowego Skowronka” przyznała tym razem to honorowe trofeum dla rodziny muzykującej z Sierakowic. Gościem specjalnym imprezy był chór „Harmonia” z Wejherowa.
Tradycyjnie ciekawie zapowiadał się pojedynek w konkursie ręcznego wyrobu swojskiego. Tym razem przy konwiach wypełnionych śmietaną, z ubijakami w ręku spotkali się nowy Z-ca Wójta Gminy Puck Piotr Neubauer i sołtys Domatówka Józef Szymański. Oczekiwanie, iż śmietana w drewnianych pojemnikach błyskawicznie przeistoczy się w dorodne, swojskie masło okazało się złudne. Zawodnicy dwoili się i trolli się bez skutku. Dzieło zostało uwieńczone… w kuchni, po dolaniu gorącej wody. Podobno bliższy celu był Z-ca Wójta.
Po skończonych emocjach świeżutkim produktem posmarowano upieczony chleb, po czym nastąpiła degustacja dla uczestników imprezy. Jak przystało na Święto Chleba, na stoiskach nie obyło się bez chleba regionalnego. Ponadto, panie ze Sławutowa serwowały chleb z masłem, smalcem i inne tradycyjne jadła. Na stoiskach można było zobaczyć i nabyć uzdrowieńcze zioła, wyrobu z rogu, czy piękne malowidła. Nie obyło się także bez swojskiego sera.
Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck i sołectwo Sławutowo.
Brunon Ceszke