Święto Ludowe Gminy Puck – Domatowo 2016

Domatowo

Święto Ludowe w Gminie Puck

 

 

Od piętnastu lat mieszkańcy Gminy Puck obchodzą uroczyście Święto Ludowe. W tradycji uznawane jako święto polskiej wsi.  Tym razem społeczność gminna i inni goście bawili się w Domatowie. Areną spotkania było urokliwe miejsce ubiegłorocznych dożynek. Tutaj również, przed laty swoje dzieła literackie tworzył Jan Drzeżdżon – znany pisarz kaszubski, rodem z Domatowa. Toteż impreza była okazją do podsumowania kolejnej edycji Kaszubskiego Konkursu Literackiego „Bielawa” Jego imienia. W tym roku główne nagrody przyznano: Zuzannie Koy z Celbowa (w kategorii: dzieci), Justynie Oksiuta ze Zdrady (w kategorii: młodzież) oraz Józefowi Jeka z Leśniewa (w kategorii: dorośli).

Uroczystość odbyła się przy znacząco chłodnej pogodzie. Zgodnie ze zwyczajem, obchody rozpoczęły się od wciągnięcia wieńca zielonego na maszt. Przy dźwiękach hymnu kaszubskiego odegranego przez orkiestrę dęta ze Strzelna aktu dokonali: Tadeusz Puszkarczuk -Wójt Gminy, dr Jan Dettlaff – dyrektor OKSiT i Damian Steinke – sołtys Domatowa.

Tradycyjne ludowe melodie i piosenki kaszubskie zaprezentował zespół „Bursztynki” z Mieroszyna. Gwiazdą Święta Ludowego była „Biesiada Show z Pietrkiem, Profesorem Disco&Polo” Piotra Pręgowskiego z zespołem. Występom towarzyszyły stoiska twórców ludowych: Marii Szczygielskiej (malarki z Mrzezina), Henryka Lessnau (rogownika z Chałup), Elżbiety Mirończuk i Stefanii Jeszke (hafciarek z Pucka i Mieroszyna). Uczestnicy festynu mieli również okazję uczestniczyć w warsztatach garncarstwa artystycznego prowadzonych przez Leszka Arkusińskiego z Człuchowa.

Na stoiskach handlowych można było zaopatrzyć się w swojskie wyroby jadła kaszubskiego. Nie zabrakło „kawiarenki”, dań na gorąco oraz innych smakołyków…

Dzieci do woli miały okazję pohasać na Wesołym Miasteczku a starsi sprawdzić swoje oko na strzelnicy. Szereg emocji przysporzył widzom Turniej Wsi o Puchar Święta  Ludowego. W szranki rywalizacji stanęło szesnaście sołectw. Przeprowadzono trzy konkurencje.

We wspinaniu się na słup wygrał Dawid Szmidt z Domatówka, przed Arkadiuszem Ruszkowskim z Domatowa i Krystianem Semerlingiem z Darzlubia. Najlepsze tradycyjne potrawy „eintop” przygotowały Teresa Renusz z Łebcza, Jadwiga Siniczyn z Leśniewa i Jenryk Arendt z Domatówka. W przeciąganiu liny niepokonani byli mieszkańcy Domatówka, którzy w finale przeciągnęli na swoją stronę sąsiadów „zza miedzy” z Domatowa. Trzecie miejsce wywalczyło Rekowo Górne.

Wszystkie sołectwa otrzymały puchary Święta Ludowego. Główne trofeum odebrał sołtys z Domatówka Józef Szymański. Jego drużyna po raz kolejny nie dało szans swoim rywalom. W ósemce najlepszych sołectw – w odpowiedniej kolejności – znaleźli się: Domatowo, Leśniewo, Łebcz, Starzyno, Polczyno, Żelistrzewo i Darzlubie.

Święto Ludowe zakończyło się zabawą ludową na świeżym powietrzu.

Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki  w Gminie Puck, gospodarzami: Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna w Domatowie.

          Brunon Ceszke

 

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,6286040881972148673]

Pełna Galeria – zobacz

święto ludowe2

Wprowadził:

Biuro OKSiT

W dniu 31 maja będzie nieczynne

Grota Mechowska

w dniu 30 maja
czynna od godziny 13.00

Stanica Wodna w Swarzewie

w dniach 30 maja- 2 czerwca
zaprasza do korzystania ze sprzętu wodnego codziennie w godzinach 10.00- 18.00

Park Kulturowy
Osada Łowców Fok w Rzucewie

w dniach 30 maja - 2 czerwca
zaprasza codziennie w godzinach 9.00-17.00
Ostatnich zwiedzających zapraszamy do godz.16.30

Skip to content