XVII FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH „Kaszeëbsczé tónë nad Môlim Mòrzã” Swarzewo’2016

Dnia 10 lipca 2016 roku na skwerze przed Domem Kaszubskim w Swarzewie odbył się XVII FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH „Kaszëbsczé tóne nad Môlim Môrza”.

Organizatorem Festiwalu był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przy współpracy ze Sołectwem, Kołem Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeniem „Turystyczne Swarzewo” ze Swarzewa. Celem Festiwalu była promocja kultury kaszubskiej oraz integracja kaszubskiego środowiska artystycznego.

Uczestników imprezy powitał dr Jan P. Dettlaff -dyrektor OKSiT. Koncerty zespołów prowadziła Wiesława Roszman-Selin – OKSiT. Występy odbywały się w sprzyjającej pogodzie. Toteż frekwencja publiczności znakomita. Na plac przy Domu Kaszubskim przybyli nie tylko mieszkańcy Swarzewa i okolic ale również turyści wypoczywający na terenie naszej gminy. Wśród obecnych byli m.in.: Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck i Anna Pomieczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy Puck. Podobnie jak w latach poprzednich, założeniem imprezy było, aby zespoły uczestniczące w festiwalu w swoim repertuarze miały co najmniej jedną pieśń Maryjną w ramach kultu Matki Boskiej Swarzewskiej. Ponadto śpiewano zarówno utwory tradycyjne jak i współczesne.

Na estradzie zaprezentowało się sześć zespołów: „Kosakowianie” z Kosakowa, „Bursztynki” z Mieroszyna, „Nasze Strone” z Prusewa, „Sztrądowé Òste” z Żelistrzewa, „Kaszubianki” z Władysławowa oraz chór „Harmonia” z Wejherowa.

W czasie trwania imprezy swoje wyroby zaprezentowali twórcy ludowi: Elżbieta Mirończuk – hafciarka z Pucka, Stefania Jeszke – hafciarka z Mieroszyna, Monika Witkowska – malarka z Pucka, Malarka Szczygielska – malarka z Mrzezina oraz Zdzisław Rekwardt – rzeźbiarz z Rzucewa.

Na pamiątkę „swarzewskiego spotkania” każdy zespół biorący udział w Festiwalu otrzymał okazały dyplom oraz statuetkę upamiętniającą 25 lecie Gminy Puck. Wręczali je: Wójt Gminy Puck, Przewodnicząca Rady Gminy Puck i Dyrektor OKSiT w Gminie Puck.

Jury w składzie: dr Danuta Dettlaff, dr Jan P. Dettlaff i Brunon Ceszke przyznało nagrodę Grand Prix „Bursztynowego Skowronka” za najciekawszą indywidualność artystyczną zespołowi „Kosakowianie” z Kosakowa.

Podczas imprezy dokonano laudacji książki prof. Marcina Plińskiego „Koronacja – Metadialog z ks. Radcą Wojciechem Pronobisem proboszczem swarzewskim”, traktującej o losach figurki Matki Boskiej Swarzewskiej.

Poczęstunek dla wszystkich wykonawców oraz gości, przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Domu Kaszubskiego w Swarzewie.

Brunon Ceszke

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,6306425609512579345]

Więcej zdjęć na www.24kaszuby.pl

b102d679-2f62-46d7-9b45-0d28eb447afaKASZUBSKIE TONY...BANER.INTERNET.2016.

Wprowadził:

Skip to content