ZABYTEK MIESIĄCA– wrzesień

Szanowni Państwo,

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku serdecznie zaprasza na wydarzenia organizowane w najbliższych dniach w Muzeum: na prezentację kolejnego zabytku w ramach cyklu „Zabytek miesiąca” oraz na dwudniową imprezę plenerową z pokazami i warsztatami przędzenia, przygotowaną przez Oddział „Grodzisko” w Sopocie.

ZABYTEK MIESIĄCAwrzesień

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza w najbliższą sobotę 26.09. 2015 r. o godz. 12:00 na prezentację kolejnego zabytku miesiąca. Spotkanie odbędzie się w Sali odczytowej budynku Muzeum przy ul. Mariackiej.

MINIATUROWE NACZYNIE GLINIANE Z EPOKI KAMIENIA Z OSADY ŁOWCÓW FOK W RZUCEWIE

Naczynia gliniane i ich fragmenty należą do najczęściej odkrywanych zabytków archeologicznych na osadach i cmentarzyskach pradziejowych. Ceramika naczyniowa jest podstawą wielu klasyfikacji kulturowych i chronologicznych w archeologii.

Naczynia odkrywane na nadmorskich osadach z okresu neolitu czyli epoki kamienia (IV-II tys. p.n.e.) cechuje różnorodność form i ornamentów.

Występują duże naczynia zasobowe, puchary, kubki, misy i naczynia rynienkowate. Do rzadkich znalezisk należą naczynia miniaturowe.

Jednym z takich okazów jest naczynie odkryte w reliktach chaty słupowej na osadzie łowców fok w Rzucewie koło Pucka. Znalezione zostało wśród licznych fragmentów dużych naczyń glinianych i narzędzi krzemiennych. Wykonane zostało ręcznie z jednego kawałka gliny i uformowane na kształt półkuli. Wymiary naczynia wynoszą odpowiednio: wysokość – 3,5 cm, szerokość przy krawędzi wylewu – 4,7 cm, waga – 47 gramów. Ścianki naczynia są bardzo cienkie, mają ok. 5 mm grubości. Powierzchnia zewnętrzna została starannie wygładzona. Na ściankach wewnętrznych widoczne są drobne okruchy tłuczonych kamieni, dodawanych do gliny jako domieszka. W dnie naczynia znajduje się mały, celowo wykonany, otwór.

Naczynia miniaturowe o pełnych dnach znajdowane były kilkakrotnie na osadach z okresu neolitu. Występują one także w dziecięcych grobach szkieletowych pochodzących z początków II tys. p.n.e., m. in. na Łotwie, Małopolsce i Mazurach.

Przeznaczenie prezentowanego naczynka pozostaje jednak nadal nieznane. Być może używane było jako lejek, a może przeznaczone było do nieznanych nam praktyk magicznych.

Obecnie okaz ten należy do najmniejszych naczyń glinianych znajdujących się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Prezentacja: 26.09.2015, godz. 12:00

Miejsce: Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26 w Gdańsku

Wstęp wolny

Zapraszamy do siedziby Muzeum Archeologicznego w Gdańsku przy ulicy Mariackiej  W holu muzeum prezentujemy , w ramach cyklu spotkań „Zabytek miesiąca”, naczynie miniaturowe odkryte w Rzucewie w jednej z badanych chat słupowych . Zabytek wykonany został 2500 lat p.n.e..

Jest to najmniejszy okaz , naczynia glinianego, znajdujący się w zbiorach gdańskiego muzeum.

naczynie miniaturowe wymiary-page-001

DSC_0173

DSC_0175

DSC_0194

Wprowadził:

Skip to content